bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 13 września 2022
  • 14 września 2022
  • wyświetleń: 7516

Prokuratura zamknęła śledztwo, ale zażalenie rodziny zbada sąd

Z redakcją portalu Bielskie Drogi skontaktowała się rodzina mężczyzny, który zginął w wypadku na drodze ekspresowej S-1, po tym, jak osobowe Renault, które prowadził, zderzyło się z zaparkowaną na wyłączonym pasie ruchu koparką. Do zdarzenia doszło 24 października 2021 roku, kilkaset metrów za węzłem Lipnik, jadąc w stronę Cieszyna. Rodzina nie zgadza się ze sposobem prowadzenia śledztwa i jego zakończeniem. Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Bielska-Białej - 24.10.2021
Tragiczny wypadek na obwodnicy - 24.10.2021 · fot. nadesłane przez czytelnika / Bielskie Drogi


Śledztwo w sprawie tragicznego wypadku trwało blisko 7 miesięcy i końcem czerwca zostało umorzone. Zdaniem śledczych to kierowca osobowego Renault ponosi winę za doprowadzenie do zdarzenia. Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Bielsku-Białej prowadzący śledztwo i nadzorująca je Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Północ, m.in. na podstawie badań toksykologicznych, ekspertyzy biegłych i zeznań świadków stwierdzili, że do wypadku doprowadził sam kierujący. Tym samym zapadła decyzja o umorzeniu.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa otrzymała rodzina pokrzywdzonego. Nie zgadzają się oni jednak ze sposobem, w jaki było ono prowadzone, ani też z decyzją o jego zakończeniu. Rodzina zmarłego jest także zaskoczona i „zbulwersowana” publikacją, ponieważ postanowienie o umorzeniu zostało skutecznie przez nich zaskarżone i nieprawomocną decyzję śledczych zweryfikuje sąd. Pozwoliliśmy więc zabrać głos rodzinie tragicznie zmarłego kierowcy.

Co zarzucają śledczym? Zdaniem rodziny zmarłego, chociaż zostali pouczeni o takim prawie, to ustanowiony przedstawiciel zmarłego nie został powiadomiony o terminach przesłuchań biegłych ani świadków. Prawnikowi rodziny, który był ich pełnomocnikiem, a także przedstawicielowi zmarłego miano odmówić wglądu do akt postępowania przygotowawczego.

Śmiertelny wypadek na obwodnicy Bielska-Białej - 24.10.2021
Tragiczny wypadek na obwodnicy - 24.10.2021 · fot. nadesłane przez czytelnika / Bielskie Drogi


Wątpliwości rodziny wzbudzają także zeznania jednego ze świadków oraz jego zachowanie po tym, jak był świadkiem wypadku. Zarzucają ponadto prowadzącym postępowanie, że nie mając wiedzy o zgromadzonych dowodach, w tym opinii biegłych, nie mogli skutecznie przedstawiać dowodów świadczących na korzyść zmarłego, ani zgłosić zarzutów do ekspertyzy, z którą w części się nie zgadzają.

Postanowienie nie jest prawomocne, na skutek skutecznego zażalenia rozpozna je III Wydział Karny Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej. O wątpliwości rodziny dotyczące sposobu, w jaki było ono prowadzone oraz zachowanie świadka wypadku, zapytaliśmy również rzecznika prasowego KMP w Bielsku-Białej.

Będziemy wracać do tej sprawy.

rosz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.