bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 13 września 2022
  • wyświetleń: 1954

[FOTO] Pierwsza część rozbudowy ul. Pocztowej zakończona

12 września oficjalnie zakończono rozbudowę ulicy Pocztowej w jej górnej części, czyli I etap projektu pn. Rozbudowa ul. Pocztowej i ul. Startowej w Bielsku-Białej. Podczas tej realizacji Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosował przepuszczalną kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki.

Pierwsza część rozbudowy ul. Pocztowej zakończona - 12.09.2022 · fot. Jacek Kachel / Wydział Prasowy UM BB


- Kolejny odcinek drogowy w naszym mieście zyskał nowy wygląd. Wygodniej będzie nie tylko kierowcom, ale i rowerzystom, a nowe miejsca parkingowe ucieszą wszystkich. Przy każdej inwestycji staramy się jak najmniej ingerować w przyrodę. Najlepszym tego przykładem jest zastosowany tutaj system ochrony korzeni drzew. Ta okolica jest często odwiedzana przez mieszkańców i turystów, dlatego bardzo się cieszę, że w tych trudnych czasach udaje się nam realizować inwestycje takie jak ta - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej sięga po nowoczesne rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni. Dobrym przykładem tego jest choćby rozbudowa ulic Pocztowej, gdzie dla zachowania cennego przyrodniczo drzewostanu powstał chodnik rampowy (tzw. podwieszany). Zastosowano to rozwiązanie, bo w bliskim sąsiedztwie krawędzi jezdni rosną cenne drzewa, w tym objęty ochroną pomnik przyrody. MZD zaproponował ochronę jego systemu korzeniowego poprzez budowę chodnika, którego płyty są podwieszone ponad powierzchnią gruntu. Konstrukcja chodnika rampowego odciąża narażone na zgniecenie korzenie, a to pozwala drzewu funkcjonować w sposób taki sam, jak przed inwestycją - zwraca uwagę Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Jak dodaje bielski magistrat, kolejną innowacyjną technologią zastosowaną na ul. Pocztowej jest użycie przepuszczalnej kostki brukowej, która - spełniając podstawową funkcję utwardzenia chodnika - jednocześnie zachowuje się jak gąbka przepuszczająca wodę w głąb gruntu. Porowata masa, z której jest wykonana, pozwala swobodnie przepływać wodzie opadowej i nawadniać system korzeniowy sąsiednich drzew. Kostka została wykorzystana do budowy opasek zabezpieczających wokół większych drzew w sąsiedztwie przebudowywanej ulicy.

Rozbudowa ul. Pocztowej etap I obejmowała rozbudowę ulicy Pocztowej i jej skrzyżowań na odcinku 1070 m, budowę chodników i przebudowę zjazdów, budowę miejsc postojowych, budowę kanalizacji deszczowej, rozbudowę oświetlenia ulicznego, przebudowę kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej: sieci gazowej i przyłączy, sieci wodociągowej i sieci elektroenergetycznej oraz budowę kanału technologicznego.

- Trwają również przygotowania do II etapu modernizacji ulicy Pocztowej. Złożyliśmy wniosek do Rządowego Programu Dróg Lokalnych o dofinansowanie tej inwestycji. Liczymy na to, że w przyszłym roku uda się nam zmienić wygląd dolnego odcina ulicy Pocztowej - informował zastępca prezydenta Przemysław Kamiński. Przy odbiorze drogi obecny był radny Jerzy Bauer.

Generalnym wykonawcą pierwszego etapu rozbudowy ul. Pocztowej było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Radex Spółka z o.o. Umowa z wykonawcą została podpisana 24 września 2021 r., a realizacja trwała do 19 sierpnia. Jej koszt to blisko 5,5 mln zł.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.