bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 2390

[FOTO] Trwa rykowisko. Większa aktywność jeleni. Trzeba uważać!

W lasach trwa coroczny spektakl, związany z okresem godowym jeleni. Rykowisko - samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, zaczynając tuż przed zachodem słońca, a kończąc o świcie. Przez całą noc potężny, basowy ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. To okres, w którym te zwierzęta są wyjątkowo aktywne i przemierzają wiele kilometrów. Częściej niż zwykle można spotkać je na drogach.

Reklama

Jeleń na drodze
fot. nadesłane przez czytelniczkę / Roksana


W Polsce rykowisko rozpoczyna się najczęściej w drugiej połowie września i trwa mniej więcej miesiąc. Od czytelników spływają do nas sygnały, że jelenie chętniej niż zwykle zapuszczają się w tereny miejskie. Dziś rano jedna z czytelniczek sfotografowała takiego zwierzaka urzędującego na ul. Krakowskiej w Bielsku-Białej. Podróżując w godzinach wieczornych, nocnych i wczesno porannych należy pamiętać o tym, że na drodze nie tylko piesi mogą stanowić zagrożenie.Masa dużego jelenia może dochodzić do 350kg. Zderzenie ze zwierzęciem może okazać się śmiertelne nie tylko dla niego, ale także dla kierowcy i pasażerów. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, nawet takiego pozornie niegroźnego, kierowca jest zobligowany do powiadomienia służb. Policjanci w takich sytuacjach nie wystawiają mandatów (choć mogą). Konieczne jest jednak sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.