bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 22 września 2022
  • wyświetleń: 18529

Kolejny film z dziwnym zachowaniem radiowozu przed przejściem

W minioną niedzielę do sieci trafił film z policyjnym nieoznakowanym BMW na ul. Partyzantów. Wątpliwości czytelników budziło zachowanie funkcjonariuszy polegające na hamowaniu przed przejściem dla pieszych. Policja wytłumaczyła na swój sposób całe zajście. Można przyjąć, że sprawa jest zamknięta. Nie trzeba było długo czekać na kolejny podobny materiał. Tym razem rzecz działa się na ul. PCK w Bielsku-Białej.Materiał trafił do nas początkiem tygodnia. Autor napisał (pisownia oryginalna): "Rado PCK i Sempołowskiej policjanci zatrzymali się przed pustym przejściem dla pieszych, myśleli że ich wyprzedzę, ale ja się zatrzymałem więc żeby nie wyglądało że polują, policjant otworzył szybę i zapytał czy przypadkiem nie trąbiłem na nich." Nim materiał ukazał się na łamach portalu Bielskie Drogi, trafił na YouTube i za pośrednictwem serwisu Wykop.pl obiegł cały kraj. Internauci nie zostawili suchej nitki na policjantach. Przed publikacją poprosiliśmy KMP w Bielsku-Białej o komentarz w tej sprawie.

Stanowisko KMP w Bielsku-Białej:

Patrol policji poruszający się oznakowanym radiowozem w dniu 19 września 2022 r. o godz. 20:53 jadąc prawym pasem ul. PCK w kierunku ul. Żywieckiej usłyszał długi sygnał dźwiękowy nadawany przez n/n kierującego. Z uwagi na fakt, iż bezpośrednio za radiowozem poruszał się inny jedyny pojazd podjęli decyzję o niezwłocznym zatrzymaniu radiowozu w celu rozpytania kierującego o powód użycia sygnału dźwiękowego, gdyż użycie sygnału zasugerowało im, że kierujący jadący za nimi może potrzebować pomocy.

Zatrzymanie nastąpiło na prawym pasie ruchu, w rejonie przejścia dla pieszych, przy znikomym natężeniu ruchu kołowego oraz pieszego. Dodaję, że kierujący, jadący lewym pasem również się zatrzymał, podejmując rozmowę z policjantami przez uchylone okno. Na pytanie policjantów o użycie sygnałów dźwiękowych, zaprzeczył temu.

Wskazać należy, iż używanie sygnałów dźwiękowych w terenie zabudowanym jest zabronione, chyba że istnieje konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Przepis ten reguluje artykuł 29 Ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Mając na uwadze przytoczony przepis oraz okoliczności w jakich został użyty przez n/n kierującego sygnał dźwiękowy funkcjonariusze patrolujący ulice miasta Bielska-Białej odpowiednio zareagowali w celu udzielenia ewentualnej pomocy obywatelowi. Tego typu zachowania na drogach ze strony kierowców zdarzają się bardzo często. Policjanci w trakcie pełnionego patrolu na bielskich drogach niejednokrotnie są informowani przez kierowców, za pomocą sygnałów dźwiękowych lub świetlnych o zagrożeniu lub o potrzebie udzielenia niezbędnej pomocy w celu ratowania życia lub zdrowia oraz przywrócenia ładu i porządku publicznego.

Zachowanie policjantów w tym konkretnym omawianym przypadku miało na celu tylko i wyłącznie ustalenie przyczyn użycia sygnałów dźwiękowych i wykluczenie przez to ewentualnego niebezpieczeństwa, a nie spowodowanie sytuacji, w której kierujący poruszający się lewym pasem ruchu, mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności za popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym.

asp. sztab. Katarzyna Chrobak
p.o Rzecznika Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.