bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 23 września 2022
  • 24 września 2022
  • wyświetleń: 19020

Zmiana przepisów. Jest nowa pułapka na kierowców. Ostrzegamy!

Od minionej środy, 21 września obowiązuje nowa definicja skrzyżowania. Po zmianie przepisów skrzyżowaniem są także przejazdy między jezdniami. Formalnie na skrzyżowaniach wyprzedzać nie można, więc jeśli policjant ujawni takie wykroczenie, może ukarać kierowcę mandatem. Problem w tym, że ilość takich nowych skrzyżowań w regionie można liczyć w tysiącach, a kierowcy mogą mieć spory kłopot z ich wcześniejszym rozpoznaniem. Nowy taryfikator mandatów przewiduje karę 1000 zł za wyprzedzanie pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu.

Przejazd drogowy przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej
fot. Google Maps


Przejazdy drogowe to nie koniec "nowych skrzyżowań". - Zjazd z drogi ekspresowej to teraz skrzyżowanie. Każdy, kto jedzie szybciej dwoma pasami niż kierowca zjeżdżający właśnie z drogi szybkiego ruchu… popełnia wykroczenie, bo formalnie wyprzedza na skrzyżowaniu. - informuje portal BRD24.pl

Zjazd z drogi ekspresowej S-52 do Świętoszówki
Zjazd z drogi ekspresowej S-52 do Świętoszówki · fot. Google Maps


Jak więc jechać drogą ekspresową i pilnować, by w obrębie zjazdów nie wyprzedzać? - Można próbować. To jeszcze nie koniec informacji, które mogą niektórych zaskoczyć. Należy także pamiętać, że skrzyżowanie odwołuje podniesienie dopuszczalnej prędkości. Jeśli na jakiejś drodze terenie zabudowanym podniesiono dopuszczalną prędkość, to jej odwołaniem będzie najbliższe skrzyżowanie i nie potrzeba dodatkowego znaku. Może to być więc trudny do zauważenia przejazd drogowy.

Kierowcy w zdecydowanej większości nie są świadomi zmian. Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi), to stara łacińska paremia, w myśl której nie można powoływać się na nieznajomość prawa w ochronie przed odpowiedzialnością prawną. Jeszcze raz przypomnijmy, że aktualny taryfikator mandatów przewiduje karę 1000 zł za wyprzedzanie pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu. Szerokiej drogi.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.