bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 14 października 2022
  • wyświetleń: 6874

Beskidzka Droga Integracyjna: jakie są postępy prac?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o postępach prac przed budową drogi ekspresowej S-52 od Bielska-Białej do Głogoczowa pod Krakowem, czy tak zwanej "Beskidzkiej Drogi Integracyjnej". Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla tej drogi.

Droga ekspresowa S1
Beskidzka Droga Integracyjna: jakie są postępy prac? · fot. GDDKiA Katowice


Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w 2021 roku wykonane zostały badania geofizyczne (metodą elektrooporową - ERT i sejsmiczną - SRT-P, MASW), które są podstawą do dalszych badań geologicznych. W tym roku powstanie projekt robót geologicznych i po jego zatwierdzeniu ogłosimy przetarg na wiercenia. 

Beskidzka Droga Integracyjna początkowo projektowana była w klasie GP. Status drogi ekspresowej zyskała w maju 2016 roku decyzją Rady Ministrów. Ustalono wówczas przebieg drogi ekspresowej S-52, która prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S-1), a następnie od węzła Suchy Potok do DK-7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicę Krakowa do S-7. 

Odcinek S-52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa, o długości około 61 km, będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów. 

- DŚU dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 roku, ale do tej pory nie jest ona prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16 stycznia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Nadal czekamy na rozstrzygnięcie NSA w tym zakresie - wyjaśnia GDDKiA. 

Prace dokumentacyjne są kontynuowane. - Obecnie skupiamy się na opracowaniach geologicznych i w I kwartale 2023 roku planujemy przetarg na roboty terenowe (odwierty). W kwietniu 2020 roku Minister Infrastruktury uzgodnił aneks do Programu Inwestycji dla tej drogi, a 31 sierpnia 2020 roku podpisano aneks na dokończenie opracowania Koncepcji programowej z terminem do lutego 2025 roku - dodaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

Ogłoszenie przetargu na realizację S-52 Bielsko-Biała - Głogoczów, w systemie "Projektuj i buduj" oraz podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w 2025 roku. Realizacja przewidywana jest na lata 2027 - 2031. 

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: GDDKiA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.