bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 3 listopada 2022
  • wyświetleń: 2029

Coraz więcej rowerzystów na ścieżkach. MZD zainstaluje podpory

Podpory dla rowerzystów to nowe elementy małej architektury miejskiej, które już niebawem zobaczymy na pierwszych bielskich skrzyżowaniach - zapowiada Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Podpory dla rowerzystów w Rybniku
Podpory dla rowerzystów w Rybniku · fot. Dagmara Kubik / UM Rybnik


- Rosnąca liczba rowerzystów na coraz liczniejszej sieci dróg rowerowych w Bielsku-Białej sprawia, że należy przyglądać się nowościom i wprowadzać elementy poprawiające bezpieczeństwo również i tej grupy uczestników ruchu drogowego. Takim właśnie udogodnieniem są podpory rowerowe instalowane na skrzyżowaniach. Służą bowiem do bezpiecznego i swobodnego podparcia się w oczekiwaniu na zmianę świateł w obrębie skrzyżowań, a następnie wygodnego ruszenia. Ważne przy tym, że korzystający z urządzenia nie muszą zsiadać z roweru, a podpora, prócz oparcia dla stopy, umożliwia dodatkowo przytrzymanie się poręczy na wysokości kierownicy - wyjaśnia Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

- Nowy element poprawia przy tym płynność jazdy i porządkuje kolejność ruszania rowerzystów. Dodatkowo ustawiony pomiędzy drogą dla rowerzystów i pieszych zapewnia separację tych dwóch grup, wpływając jednocześnie na ich bezpieczeństwo. Montaż pierwszych podpór w Bielsku-Białej zaplanowano na dwóch skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, znajdujących się na zmodernizowanym odcinku ul. Cieszyńskiej. Pierwsze z nich jest zlokalizowane na przecięciu z ul. Nowogościnną, drugie z ul. Stanisława Skrzydlewskiego - dodaje MZD.

Podpory dla rowerzystów sprawdzają się od lat w Europie. W Polsce zostały wdrożone i pozytywnie przyjęte m.in. w Katowicach, Tychach, Łodzi, Warszawie czy Wrocławiu. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej w miarę możliwości i rosnących potrzeb zamierza instalować podpory również na innych skrzyżowaniach.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.