bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 10 listopada 2022
  • wyświetleń: 5104

Hałcnów: MZD planuje budowę nowego ronda

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej podpisał umowę na opracowanie koncepcji nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Wyzwolenia z nowym przebiegiem ulicy Zagrody i obwodnicą centrum Hałcnowa. Inwestycja ma związek z budową drogi ekspresowej S-1.

Hałcnów: MZD planuje budowę nowego ronda
Hałcnów: MZD planuje budowę nowego ronda · fot. MZD Bielsko-Biała


- Analiza przygotowywanych wariantów projektu powie, czy uwarunkowania terenowe i techniczne pozwalają pogodzić interesy dwóch zainteresowanych przyszłą inwestycją stron - Gminy Bielsko-Biała oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która w najbliższym sąsiedztwie rozpoczęła właśnie budowę drogi ekspresowej S-1. Koncepcja budowy ronda ma zostać wykonana w terminie 120 dni od podpisania umowy - wyjaśnia Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

- Budowę obwodnicy centrum Hałcnowa ujęto w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Hałcnowa. Przebieg jednej z dróg serwisowych, projektowanych w związku z budową drogi ekspresowej S-1 i węzła dróg S-1 oraz S-52, na pewnym odcinku pokrywa się z przebiegiem tej obwodnicy. Miasto wystąpiło więc do GDDKiA z inicjatywą wspólnego jej projektowania i budowy - dodaje MZD.

Wykonawcy inwestycji droga posłuży do obsługi budowy, zaś po jej zakończeniu stanie się obwodnicą zatłoczonego centrum Hałcnowa. Zawarto więc porozumienie, w myśl którego GDDKiA zbuduje odcinek obwodnicy od skrzyżowania ulic Wyzwolenia - Zagrody do ul. Księży Las. Miasto zaś zaprojektuje i zbuduje odcinek dalszy - od ul. Księży Las do skrzyżowania ulic Wyzwolenia - Kolonia, gdzie przewidywana jest budowa ronda (otwierającego od strony miasta wlot na obwodnicę). Pierwszy z tych odcinków został zaprojektowany i objęty wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ZRID wraz z drogą S-1. Dla drugiego trwają obecnie prace projektowe.

- Miejsce, w którym droga serwisowa budowy nowej drogi S-1 krzyżuje się z ul. Wyzwolenia zostało zaprojektowane jako zwykłe skrzyżowanie czterowlotowe i jako takie wpisane do dokumentacji GDDKiA. Nietrudno przewidzieć, że próba skręcenia w lewo z zamiarem wjazdu na obwodnicę od strony Pisarzowic będzie blokowała ruch na drodze. Ustalanie pierwszeństwa przejazdu z przebiegiem po łuku jest nieprawidłowym rozwiązaniem, stąd działania MZD zmierzają do budowy w tym miejscu ronda. Taki kształt skrzyżowania upłynni ruch wpływając jednocześnie na poprawę bezpieczeństwa - tłumaczy Miejski Zarząd Dróg.

A po co nam obwodnica Hałcnowa? - Jak trudno przejechać przez centrum Hałcnowa, wie każdy, kto codziennie w godzinach szczytu próbuje wyjechać tędy w kierunku Pisarzowic, Oświęcimia, Kęt, czy przemieścić się w kierunku przeciwnym. Na to oczywiście nakłada się ruch lokalny i codzienne życie tutejszych mieszkańców. Transport ciężki, osobowy oraz zbiorowy „przeciskają” się przez wąskie gardło ciasnego centrum dzielnicy - zauważa MZD.

- Budowa obwodnicy pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu kołowego w tym miejscu. Na obwodnicę zaś skierowany zostanie ruch ciężarowy oraz ruch od strony Pisarzowic do centrum miasta. Po jej oddaniu do użytkowania, na odcinku ul. Wyzwolenia (od ul. Zagrody do ronda Wyzwolenia - Janowicka - Hałcnowska) planuje się wprowadzić ograniczenie tonażu do 8 ton, a w przyszłości dopuszczenie jedynie ruchu osobowego - podkreśla MZD Bielsko-Biała.

- MZD chce w ten sposób uspokoić ruch w centrum dzielnicy i poprawić warunki bezpieczeństwa w rejonie, w którym znajdują się placówki oświatowe, kulturalne, handlowe, kościół i cmentarze. Ma to także związek z planowaną przebudową centrum Hałcnowa według opracowanej już koncepcji, która spotkała się z przychylnymi opiniami mieszkańców - podsumowuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Hałcnów: MZD planuje budowę nowego ronda
Hałcnów: MZD planuje budowę nowego ronda · fot. MZD Bielsko-Biała

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.