bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 15 listopada 2022
  • wyświetleń: 4262

[WIDEO] Katastrofa drogowa pod Żywcem. Mijają 44-lata od tragedii

We wtorek, 15 listopada miją dokładnie 44 lata od tragedii w Oczkowie. Dziś formalnie to dzielnica Żywca. Do 1991 r. stanowiła odrębną wieś. Bardzo wczesnym rankiem z oblodzonego mostu do jeziora runęły dwa autobusy wypełnione górnikami jadącymi do pracy.Autor filmu: TVP Historia

Była to największa katastrofa drogowa w naszym regionie i druga pod względem liczby ofiar w powojennej Polsce (po katastrofie autobusu pod Gdańskiem w 1994). Zginęło w niej 30 osób, a dziewięć zostało rannych.

W oficjalnym komunikacie Polskiej Agencji Prasowej, w oświadczeniu, pod którym podpisał się prokurator prokuratury wojewódzkiej w Bielsku-Białej, czytamy: […]przyczyną katastrof drogowych było niezachowanie przez kierowców prędkości bezpiecznej (poniżej 30 km/godz.) w chwili wjazdu na most i właściwej techniki jazdy,[…]co miało miejsce w szczególnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W nocy temperatura spadła do minus 6st. Celsjusza. Świadkowie mówili, że na drogach w pobliżu zbiorników wodnych „tworzyły się białe osady zamarzniętych kropel rosy”.

Katastrofa drogowa pod Żywcem
fot. Składnica Akt Komendy Powiatowej Policji w Żywcu


Historyk Paweł Zyzak uważa, że śledztwo od początku było prowadzone pod z góry ustaloną tezę narzuconą przez Komisję Rządową, że winę za katastrofę ponoszą kierowcy. Prawdopodobnie na moście doszło do zderzenia z innym pojazdem, być może z radiowozem Milicji Obywatelskiej.

W 2013, w 35. rocznicę katastrofy, ukazała się bardzo obszerna monografia pt.Tajemnica Wilczego Jaruautorstwa Pawła Zyzaka (WydawnictwoZysk i S-ka, Warszawa 2012). Dlaczego władze PRL ukrywały katastrofy? Czego się bały? Jak SB manipulowała prokuraturą i mediami? - "Winni musieli być maluczcy. Najlepiej, jeśli ginęli. Wówczas łatwiej było pokierować śledztwem". Zachęcamy także do lektury artykułu w dziennik.pl, który częściowo wyjaśnia przytoczone wcześniej pytanie.

Katastrofa drogowa pod Żywcem
fot. Składnica Akt Komendy Powiatowej Policji w Żywcu

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.