bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 16 listopada 2022
  • wyświetleń: 1610

Poseł interweniuje w ministerstwie infrastruktury ws. DK-81 w Bąkowie

Do ministra infrastruktury trafiła interpelacja posła Mirosława Suchonia w sprawie budowy bezpiecznego skrzyżowania ul. Głównej z DK-81 w Bąkowie. jak przypomina parlamentarzysta w swoim piśmie, "skrzyżowanie w Bąkowie jest jedynym na wspomnianym odcinku drogi, które nie posiada sygnalizacji świetlnej".

Droga krajowa nr 1 w Bąkowie
Droga krajowa nr 81 w Bąkowie · fot. Piotr Stokłosa


Poseł Mirosław Suchoń zwrócił się do ministra infrastruktury z prośbą o podjęcie działań w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Głównej w miejscowości Bąków z DK-81, na odcinku Katowice-Ustroń, "kierując się apelem mieszkańców Bąkowa".

- Skrzyżowanie w Bąkowie jest jedynym na wspomnianym odcinku drogi, które nie posiada sygnalizacji świetlnej. Tym samym jest ono ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia mieszkańców oraz ogromnie utrudnia korzystanie z pobliskiej infrastruktury na terenie gminy (urzędu miejskiego, zakładów pracy czy sklepów). Lokalni mieszkańcy chcąc przedostać się na drugą stronę DK-81, muszą nadrabiać kilka kilometrów ponieważ niemożliwe jest przedostanie się bezpośrednio na przeciwną stronę jezdni - stwierdził parlamentarzysta.

Jak zauważył Suchoń, "wzdłuż DK-81, w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu takie rozwiązania są, natomiast w Bąkowie nawet nie ma ograniczenia prędkości, które aktualnie w obszarze wspomnianego skrzyżowania wynosi nadal 70 km/h. Obciążenie ruchem samochodowym występujące w obrębie przedmiotowego skrzyżowania wymaga natychmiastowych działań, w postaci zainstalowania sygnalizacji świetlnej".

- Również skrzyżowanie DK-81 z ul. Łęgową nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Brak pasa do lewoskrętu oraz przejścia dla pieszych (dzieci uczęszczające do szkoły muszą pokonać 700 m, aby przedostać się na drugą stronę jezdni) utrudnia ruch pieszych i stanowi zagrożenie dla poruszających się tam mieszkańców - dodał poseł Polski 2050.

W związku z powyższym poseł Mirosław Suchoń zwrócił się do ministra infrastruktury z prośbą o odpowiedzi na szereg pytań, w tym o to, czy ministerstwo zna problem niebezpiecznego skrzyżowania DK-81 z ul. Główną w miejscowości Bąków na odcinku Katowice-Ustroń.

- Czy ministerstwo planuje i kiedy budowę sygnalizacji świetlnej bądź ograniczenie prędkości dla przedmiotowego skrzyżowania? Czy ministerstwo zna liczbę wypadków, w tym śmiertelnych, do których doszło na ww. skrzyżowaniu? Czy ministerstwo rozważa budowę bezpiecznego skrzyżowania, przejścia dla pieszych i pasa do lewoskrętu na styku DK-81 z ul. Łęgową? - dopytuje poseł Suchoń.

Do sprawy będziemy wracać.

mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.