bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 16 listopada 2022
  • wyświetleń: 9658

[WIDEO] Ile może "zarobić" policyjny dron? Kwota robi duże wrażenie!

Drony będące na wyposażeniu policjantów cieszą się wśród nich coraz większą popularnością. W Bielsku-Białej co kilka dni funkcjonariusze przeprowadzają różne kontrole z wykorzystaniem nowoczesnego drona DJI Matrice 300 RTK. To sprzęt wart ok. 100 tysięcy złotych z zaawansowaną optyką pozwalającą na 200 krotny zoom i obserwację otoczenia z kilometra. Drogówka często z powietrza kontroluje przejścia dla pieszych. Z góry doskonale widać wszystkie wykroczenia. Ile wykroczeń może ujawnić taki dron? Sprawdziliśmy. Jest tego sporo.W celu sprawdzenia tego co widać z góry i ile wykroczeń popełniają kierowcy, ustawiliśmy się na kilkanaście minut w rejonie dwóch niebezpiecznych przejść dla pieszych na al. Andersa w Bielsku-Białej (okolice Folwarku). Dron, którym dysponujemy nie jest tak zaawansowany jak sprzęt policyjny. Przy tym co dysponuje policja, nasz DJI Mavic 2 to tylko zabaweczka warta tyle ile jedna bateria do DJI Matrice 300RTK (potrzebne są 2 sztuki żeby w ogóle wznieść się w powietrze). Co udało się zobaczyć?

W ciągu zaledwie 15 minut i 37 sekund nagrania, zaobserwowaliśmy 46 wkroczeń. Za każde z nich możnaby wypisać 1500zł mandatu. Wszystkie te wykroczenia polegały na wyprzedzaniu bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub na samym przejściu. Przypomnijmy co mówią przepisy.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym


Nowoczesny dron w walce z piratami na bielskich drogach
Policyjny dron DJI Matrice 300 RTK · fot. Bielskie Drogi


Nie ma więc znaczenia, że różnica między pojazdami to zaledwie kilka kilometrów na godzinę. Jeśli jedziemy szybciej niż pojazd na sąsiednim pasie, to jest to wyprzedzanie. Trzeba bardzo uważać, bo chwila nieuwagi może nas słono kosztować. Teoretycznie jeśli kierowca na sąsiednim pasie niespodziewanie zwolni a my przejedziemy koło niego z większą prędkością, to w świetle prawa właśnie go wyprzedziliśmy, nawet jeśli nasza prędkość była stała.

My w rejonie dwóch przejść dla pieszych spędziliśmy trochę ponad 15 minut (jeden pakiet baterii w DJI Mavic 2). Policyjny dron na jednym pakiecie może wisieć w powietrzu blisko godzinę. 46 wykroczeń w 15 minut, daje nam średnio 184 wykroczenia w ciągu godziny. Po przemnożeniu tego przez wysokość mandatu, w ciągu zaledwie godziny do budżetu może trafić 276 tysięcy złotych!

Jak się ustrzec przed wysokim mandatem (1500zł) i 15 punktami karnymi? Nie ma innego wyjścia jak tylko jeździć przepisowo i zwracać szczególną uwagę na otoczenie.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.