bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 23 listopada 2022
  • wyświetleń: 3883

Ciężarówki przeciążone o 12 ton! Kontrole WITD na granicy

Cztery pojazdy członowe po brzegi załadowane drewnem skontrolowali we wtorek, 22 listopada w Cieszynie śląscy inspektorzy WITD. Trzy z nich miały zdecydowanie za dużo ładunku, z czego dwa ważyły aż 52 tony!

Pojazdy przeciążone o 12 ton! Kontrole WITD na granicy w Cieszynie
Inspektor i strażnik leśny na miejscu kontroli · fot. WITD Katowice


Wtorkowe działania kontrolne inspektorów z oddziału śląskiej ITD z Wodzisławia Śląskiego i Skoczowa rozpoczęły się jeszcze przed świtem. Inspektorzy po godzinie 4.00 rano wyruszyli na punkt kontrolny w Cieszynie-Boguszowicach, by tam wspólnie ze strażnikami ze straży leśnej sprawdzać pojazdy przewożące drewno. Na wagę rozstawioną na przygranicznym punkcie kontroli wjechały dziś cztery pojazdy, z czego trzy okazały się przeciążone.

- Rzeczywista masa całkowita dwóch pojazdów odbiegała od dopuszczalnej masy aż o 12 ton! Pojazdy ważyły więc nawet ponad 52 tony w stosunku do dopuszczalnych 40 ton. O kilkanaście centymetrów przekroczona też była ich wysokość mierzona wraz z załadowanym drewnem. Trzeci ze skontrolowanych pojazdów miał naddatku o połowę mniej niż dwaj rekordziści i ważył „tylko” ponad 46 ton. Pojazdy miały też przekroczone naciski osi napędowych - nawet o ponad 30%, jak i dwa z nich - osi potrójnych pod naczepami. Przewoźnicy nie posiadali zezwoleń na poruszanie się nienormatywnymi pojazdami, toteż będą im grozić kary - nawet po 15 tys. zł. Kierowców ukarano z kolei mandatami w kwocie 500 zł - informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

Pojazdy przeciążone o 12 ton! Kontrole WITD na granicy w Cieszynie
Waga osiowa ITD w działaniu · fot. WITD Katowice


Czwarty pojazd okazał się być załadowany zgodnie z normą. Inspektorzy stwierdzili w nim nieprawidłowości innego rodzaju. Kierowca nie okazał bowiem wypisu z zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne. Inspektorzy będą teraz weryfikować, czy kontrolowany przedsiębiorca dokonał w starostwie zgłoszenia wykonywania tego typu przewozów i czy stosowny dokument uzyskał.

- Jeśli nie, grozi mu kara wysokości 1 tys. zł. Stwierdzono także, że naczepa nie posiada aktualnego badania technicznego, a tachograf nie został skalibrowany po zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu. Dopatrzono się także drobnych uchybień związanych z czasem pracy kierowcy. Kierowcę ukarano mandatem, natomiast w sprawie naruszeń, za które odpowiada przedsiębiorca, będzie prowadzone postępowanie administracyjne - dodaje katowicka WITD.

Pojazdy przeciążone o 12 ton! Kontrole WITD na granicy w Cieszynie
Miejsce kontroli w Cieszynie wyposażone w miejsce do ważenia pojazdów · fot. WITD Katowice


Pojazdy ze stwierdzonym nadmiarem ładunku nie mogły po kontroli odjechać w dalszą drogę. Przed kontynuacją transportu inspektorzy nakazali doprowadzenie ich do stanu zgodnego z przepisami. Przewoźnicy zorganizowali zatem dodatkowy pojazd, na który przeładowano nadmiar drewna. Dopiero wówczas mogli kontynuować transport.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.