bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2187

Potencjalni drogowi mordercy w rękach bielskich policjantów

Pomimo wytężonych działań policjantów, reagowaniu świadków i rosnącego braku społecznego przyzwolenia nietrzeźwi kierujący to nadal zbyt częsty widok na naszych drogach. Tylko wczoraj bielscy policjanci zatrzymali 2 kierujących pod działaniem alkoholu, jednego kierującego pod działaniem środków narkotycznych oraz dwóch kierujących bez uprawnień.

alkomat, kontrola,  pijany kierowca
Potencjalni drogowi mordercy w rękach bielskich policjantów · fot. KMP Bielsko-Biała


- Jazda na "podwójnym gazie" to wciąż zbyt częste zjawisko na naszych drogach - podkreślają policjanci z KMP w Bielsku-Białej. W czwartek, 8 grudnia stróże prawa zatrzymali dwóch kierowców, którzy zdecydowali się na prowadzenie pojazdów pomimo spożywanego wcześniej alkoholu oraz jednego, który prowadził pojazd pod wpływem środków odurzających. Ponadto dwóch kierowców zatrzymanych zostało z uwagi na brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami.

Wśród nich znalazł się 63-letni kierowca, który mając przeszło pół promila alkoholu we krwi, zdecydował się na jazdę samochodem. Mężczyzna wpadł w ręce stróżów prawa z bielskiej "jedynki" na ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej.

Kolejny kierujący, który wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu, został zatrzymany przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Bielska-Białej na ul. Dojazdowej. 48-latek prowadził pojazd, mając prawie promil alkoholu we krwi.

Na ul. Karpackiej w Bielsku-Białej policjanci z kolei z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy zatrzymali 22-latka, który kierował samochodem pod wpływem środków narkotycznych.

W trakcie kontroli drogowej policjanci ujawnili również dwóch kierujących 30-latków, którzy prowadzili pojazdy, posiadając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak podkreślają mundurowi z Bielska-Białej, każdego dnia bielscy policjanci zatrzymują kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Dlatego apelują: "jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji lub numer alarmowy 112".

- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości - ostrzegają policjanci z bielskiej Komendy Miejskiej Policji.

Jazda bez uprawnień to teraz kosztowne wykroczenie drogowe. Od 1 stycznia 2022 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawcy tego wykroczenia są znacznie surowiej traktowani przez prawo. Po pierwsze policjant nie nałoży już mandatu, tylko obligatoryjnie skieruje wniosek o ukaranie do sądu karnego. Sąd rozpoznający sprawę o to wykroczenie będzie mógł natomiast skazać obwinionego na grzywnę nie niższą niż 1500 złotych, a maksymalny wymiar grzywny to aż 30.000 złotych.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu, na okres do 3 lat — bez względu na wysokość zasądzonej grzywny. W przypadku kiedy ta skazana osoba w czasie obowiązywania zakazu ponownie wsiądzie za kierownicę, popełnia tym samym przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Również ten, kto udostępnił pojazd osobie niemającej uprawnień do prowadzenia pojazdu, popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym lub może przeciwko niemu zostać skierowany wniosek o ukaranie do sądu karnego.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.