bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 18 grudnia 2022
  • wyświetleń: 5737

[FOTO] Tor przeszkód dla pieszych. Kto odpowiada za chodniki?

Napadało sporo śniegu i tego się ukryć nie da. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pół metra. Opady ustały w sobotę po południu i większość dróg w mieście jest odśnieżona. Troszkę gorzej ma się sprawa na bocznych uliczkach, ale ich przygotowanie do jazdy to kwestia czasu. Można odnieść wrażenie, że w Bielsku-Białej zapomniano o chodnikach. Piesi muszą się zmierzyć z prawdziwym torem przeszkód.

Zaśnieżone chodniki w Bielsku-Białej - Wasza galeria zdjęć · fot. Alicja


Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego leży bezpośrednio przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela tejże posesji. Inaczej jest jednak, gdy pomiędzy chodnikiem a rozpoczęciem posesji jest np. pas zieleni. Wtedy za stan chodnika odpowiada zarządca drogi, czyli ten sam podmiot, który zajmuje się odśnieżaniem danego ciągu komunikacyjnego. Tyle z teorii, a wystarczy wybrać się na krótki spacer, by zobaczyć jak się sprawy mają.

Prawdziwy problem mają osoby o ograniczonej zdolności ruchowej. Nie chodzi tutaj tylko o osoby z niepełnosprawnością. Po zaśnieżonym chodniku problem mają poruszać się także osoby starsze lub też osoby z wózkiem dziecięcym. Za nieodśnieżenie chodnika można dostać mandat ale to nie wszystko. Jeśli ktoś przewróci się na zaśnieżonym chodniku i np. złamie rękę, może żądać od podmiotu odpowiedzialnego odszkodowania. Wystarczy, że poszkodowany trafi do szpitala i otrzyma dokumentację medyczną, w której wyraźnie będzie zaznaczona przyczyna uszczerbku na zdrowiu. Taka osoba może zgłosić się do sądu i uwzględnić oczekiwania wobec właściciela posesji. Zadośćuczynienie należy się zarówno leczenie, leki i rehabilitację. Osoba poszkodowana, którą dotknęło poważne kalectwo, może też starać się o rentę.

Nieodśnieżony lub śliski chodnik można zgłosić w Straży Miejskiej pod numerem 986.

Podobnie sprawa ma się w przypadku sopli, które zwisają nad chodnikiem. Za ich usunięcie również odpowiada zarządca obiektu. Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia, nie należy czegoś takiego lekceważyć i warto poinformować o niebezpieczeństwie operatora numeru alarmowego 112.

Chodnik przy prywatnych posesjach wzdłuż ul. Księdza Kusia w Bielsku-Białej - 18.12.2022
Chodnik wzdłuż prywatnych posesji przy ul. Księdza Kusia w Bielsku-Białej - 18.12.2022 · fot. nadesłane przez czytelnika / Zbigniew

sid / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.