bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 20 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1772

Budowa BDI wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych

Do 2031 roku ma powstać droga ekspresowa S-52 na odcinku od węzła Suchy Potok do podkrakowskiego Głogoczowa. Budowę drogi wpisano do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku.

Budowa drogi ekspresowe S-1 - węzeł Suchy Potok - Dankowice - zdjęcia z drona - 14.10.2022
Węzeł Suchy Potok - tutaj rozpoczynać się będzie Beskidzka Droga Integracyjna - 14.10.2022 · fot. GDDKiA


Ponad 2,5 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu oraz dokończenie trwających inwestycji, pełna sieć autostrad i dróg ekspresowych - to założenia przyjętego przez Radę Ministrów 13 grudnia Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku.

Nowy program drogowy opracowało Ministerstwo Infrastruktury. Podstawowym źródłem finansowania inwestycji ujętych w RPBDK jest Krajowy Fundusz Drogowy, zasilany m.in. środkami UE.

- Limit finansowy nowego programu powinien pozwolić na zakończenie praktycznie całej sieci autostrad i dróg ekspresowych określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. (...) Celem RPBDK jest stworzenie spójnej sieci dróg krajowych zapewniającej efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Wśród inwestycji, które zostały wpisane do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku, znalazła się budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, czyli drogi ekspresowej S-52 od węzła Suchy Potok do podkrakowskiego Głogoczowa.

Odcinek S-52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa, o długości około 61 km, będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów. 

Jak w październiku informował krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w I kwartale 2023 roku planuje przetarg na roboty terenowe - odwierty). Z kolei ogłoszenie przetargu na realizację S-52 Bielsko-Biała - Głogoczów, w systemie "Projektuj i buduj" oraz podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w 2025 roku. Realizacja przewidywana jest na lata 2027 - 2031. 

mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.