Informacje
- 21 grudnia 2022
- wyświetleń: 608
Jak dbać o szyby w samochodzie?
Materiał partnera:
Dobra widoczność jest jednym z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy. Bez czystych szyb w samochodzie jest to prawie niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie dbać o szyby w aucie. Jak sprawić, żeby szyby były czyste przez długi czas? Jakich środków używać do mycia szyb? Jak wybrać najlepszą skrobaczkę do szyb?
Jak i kiedy myć szyby w aucie?
Odpowiedź na to pytanie jak i kiedy myć szyby w auciejest dość oczywista: Szyby w samochodzie należy myć zawsze, kiedy są brudne. Nawet lekko zakurzone szyby mogą utrudniać jazdę samochodem, a z całą pewnością są nieestetyczne i obniżają komfort podróży. Podobnie jak w przypadku mycia okien, warto pamiętać, że szyb w samochodzie nie należy myć podczas mrozów i w pełnym słońcu. W tym pierwszym przypadku mycie jest nie tylko niezbyt przyjemną czynnością, ale może również powodować mikrouszkodzenia. Woda w kontakcie ze zmrożoną szybą szybko zamarza, co daje efekt odwrotny od zamierzonego. Mycie szyb samochodowych w pełnym słońcu może wiązać się natomiast ze zbyt szybkim odparowaniem wody, co z kolei prowadzi do powstawania uciążliwych smug.
Mycie szyb samochodowych krok po kroku
Istnieje kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę, myjąc szyby w swoim samochodzie. Poniżej omówimy ogólne zasady mycia szyb, niezależnie od pory roku i ich stanu.
Krok 1. Opuść szybę.
To nie żart. Zanim przystąpisz do mycia szyb, należy dokładnie umyć zabezpieczające ją uszczelki. Opuść szybę i przy pomocy miękkiej szmatki i wody, a w razie potrzeby również dedykowanego środka, umyj dokładnie uszczelki. Dzięki temu chowający się w nich brud nie zniweczy Twojej pracy.
Krok 2. Umyj boczne szyby od środka.
Kolejność również nie jest przypadkowa. Mycie szyb rozpoczynamy od środka, gdyż ta część jest zazwyczaj czystsza. Dzięki temu nie rozniesiesz brudu po innych częściach samochodu. Zacznij od dokładnego umycia każdej z bocznych szyb od środka, następnie umyj przednią szybę również z tej strony. Pierwsze mycie może odbyć się przy pomocy wody z płynem. Sprawdzi się np. płyn do naczyń, który pomoże usunąć powierzchniowe zabrudzenia i tłuste ślady na szybach od środka.
Krok 3. Umyj zewnętrzną stronę szyb.
Teraz czas na usuwanie nagromadzonego brudu z zewnętrznej strony szyb. Usuń kurz, błoto, zaschnięte owady i inne przywierające do okien nieczystości. W razie potrzeby zmień wodę w wiaderku, tak by nie roznosić raz usuniętych zabrudzeń na inne okna. Szyby nie są jeszcze w pełni czyste, jednak powoli odzyskują ten stan.
Krok 4. Umyj przednią szybę.
Ze względu na swój rozmiar i zwykle największą ilość zabrudzeń, mycie przedniej szyby można potraktować jako osobne zadanie. Tu również zaczynamy od środka, dokładnie usuwając wszystkie zabrudzenia. Dopiero później zabieramy się za zewnętrzną część szyby. Warto najpierw umyć ją wodą z płynem, usuwając największy brud. Do tego celu możesz użyć profesjonalnej myjki ciśnieniowej. W ten sposób pozbędziesz się nawet starych zaschniętych zabrudzeń. Przy myciu przedniej i tylnej szyby nie można zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu wycieraczek. Nie tylko pomoże to w przedłużeniu stanu czystości szyby, ale również sprawi, że przy każdym ich użyciu uzyskamy lepszą widoczność.
Krok 5. Środek do mycia szyb
Kiedy ze szkła zniknęły już najbardziej widoczne zabrudzenia, czas przejść do właściwego mycia szyb. Użyj profesjonalnego środka czyszczącego. Możesz kupić go na stacji benzynowej lub w niemal każdym większym supermarkecie. Dokładnie umyj każde okno samochodu i wytrzyj je do sucha ściereczką. Nie pomijaj tego kroku, w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu smug i zabezpieczysz powierzchnię okien.
Krok 6. Dodatkowe zabezpieczenia
Profesjonalne środki do mycia szyb mają w swoim składzie różne elementy wspierające szyby. W zależności od pory roku warto jednak zabezpieczyć je dodatkowymi preparatami. Może być to środek przeciw zamarzaniu szyb, przyśpieszający spływanie deszczówki lub nabłyszczający. Każdy z nich nie tylko zwiększa estetykę Twojego samochodu, ale również poprawia bezpieczeństwo podczas jazdy.
Środki do mycia szyb - na co zwrócić uwagę?
Pamiętaj, by do mycia szyb w samochodzie używać wyłącznie dedykowanych do tego celu, profesjonalnych środków. W razie naprawdę dużych zabrudzeń możesz wspomóc się domowymi sposobami np. wodą z dodatkiem octu, jednak po ich użyciu warto nanieść właściwy preparat. Nie tylko dokładnie umyjesz w ten sposób wszystkie szyby, ale również zapobiegniesz przywieraniu nowych zabrudzeń.
Zanim kupisz środek do mycia szyb, zwróć uwagę czy jest on dobrany do panującej pory roku. Możesz w ten sposób zaoszczędzić sobie sporo dodatkowej pracy.
Nie bez znaczenia jest również ściereczka do mycia szyb. O ile karoserię samochodu dobrze myje się gąbką, o tyle do szyb raczej się ona nie sprawdzi. Wskazane jest używanie ściereczek wykonanych z mikrofibry. Dobrze wchłaniają one wszelki brud, nie pozostawiając nitek , smug czy zacieków.
Sprawdź również: Odkurzacz do samochodu - jaki wybrać?
Troska o szyby zimą - jak zapobiegać oblodzeniu szyb?
Jest kilka metod zapobiegania przywierania lodu do szyby. Można użyć profesjonalnych środków, które zapobiegają tego typu sytuacjom. W chłodny dzień warto również przetrzeć szybę wodą z dodatkiem octu w proporcji 1:1. Następnie należy starannie wytrzeć ją do sucha. Przednią szybę można zabezpieczyć dedykowaną do tego celu matą.
Skrobaczka do szyb - którą wybrać?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów skrobaczek do szyb. Skrobaczki do szyb można podzielić na zwykłe ręczne, plastikowe skrobaczki do szyb i profesjonalne, elektryczne skrobaczki. Te pierwsze przeznaczone są głównie dla osób, które na co dzień trzymają samochód w garażu bądź pod innym zadaszeniem. Jeśli tylko sporadycznie zdarza Ci się odśnieżać samochód, zwykła plastikowa skrobaczka powinna zupełnie wystarczyć.
Właściciele samochodów parkowanych na świeżym powietrzu z całą pewnością częściej muszą skrobać szyby. Im akumulatorowa skrobaczka na pewno się przyda. Taki sprzęt nie tylko szybko i skutecznie usuwa lód z szyb, ale również jest w pełni bezpieczny. Nawet mocno zmrożone szyby nie wymagają inwazyjnego skrobania. Wystarczy delikatnie przyłożyć urządzenie do szyby i przesunąć po jej powierzchni. Nie ma obaw, że w tym czasie powstaną jakiekolwiek zarysowania czy uszkodzenia. Szyba pozostaje gładka i czysta.
Zobacz ofertę elektrycznych skrobaczek do szyb od Kärcher
Zamarznięte szyby od środka w samochodzie - jak rozwiązać problem?
O ile na czyszczenie szyb z zewnętrznej strony jest kilka patentów. Można zabezpieczyć szyby specjalnym detergentem lub użyć domowych środków zabezpieczających przed przywieraniem lodu do powierzchni okien. O tyle w przypadku wewnętrznej strony szyb w pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę zamarzania. Często jest to związane ze złym stanem filtra samochodowego. Może być on uszkodzony bądź brudny. W takiej sytuacji wilgoć nie ma możliwości wydostania się z wnętrza auta i osadza się na szybach, co w czasie mrozów staje się dużym problemem dla właściciela pojazdu.
źródła:
https://autokult.pl/jak-dbac-o-szyby-w-swoim-aucie,6808008364336769a
https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/szyby-zamarzniete-od-srodka-auta-jak-poradzic-sobie-z-tym-problemem/wp0lnx7
https://www.dipp.pl/jak-dbac-o-szyby-samochodowe-n-20.html