bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 29 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2064

Szereg błędów podczas ataku zimy. Pytania o akcję odśnieżania miasta

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej padło wiele pytań o sposób prowadzenia akcji odśnieżania w Bielsku-Białej podczas ataku zimy, który wystąpił w drugim tygodniu grudnia. Wyjaśniano, że firmy, które wygrały przetarg na zimowe utrzymanie dróg zbyt późno wyruszyły na ulice. Do tego na niektórych odcinkach pojawili się nowi podwykonawcy, którzy nie znali terenu.

Drogi w Bielsku-Białej - 16.12.2022, przed godziną 10.00 · fot. sid / bielskiedrogi.pl, sid, Nadesłane przez czytelnika


O tym, jak ważna jest to kwestia dla radnych, a tym samym dla mieszkańców Bielska-Białej, najlepiej świadczy liczba interpelacji i pytań skierowanych do prezydenta miasta i miejskich jednostek odpowiedzialnych za akcję zima. Radni pytali o siły i środki zaangażowane do walki z opadami śniegu, a także o to, czy akcja była dobrze prowadzona i czy nie była spóźniona. Zwracali również uwagę na fatalne odśnieżanie chodników i zagrażające przechodniom sople lodu.

Odpowiedzi w tych kwestiach udzielali prezydent Jarosław Klimaszewski, jego zastępca Piotr Kucia oraz dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś i komendant straży miejskiej Grzegorz Gładysz.

Jak podają synoptycy, w Bielsku-Białej spadło prawie 40 centymetrów śniegu, czyli tyle, ile w Tatrach czy Karkonoszach. Ta informacja w połączeniu z faktem, że na terenie miasta mamy 650 kilometrów dróg, najlepiej obrazuje skalę trudności, z jakimi musiały się mierzyć firmy, które zajmują się odśnieżaniem miasta.

Drogi głównej i boczne w Bielsku-Białej - 15.12.2022 · fot. Facebook / Karol Markowski


Od kilku lat akcję zimowego utrzymania miasta organizuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, dlatego to właśnie dyrektor MZD Wojciech Waluś odpowiadał na pytania radnych. Informował, że firmy, które wygrały przetarg na odśnieżanie, zbyt późno wyruszyły na drogi, do tego na niektórych odcinkach pojawili się nowi podwykonawcy, którzy nie znali terenu.

Dyrektor MZD potwierdził również, że komunikacja z odśnieżającymi podmiotami była niewłaściwa. Przekonywał radnych, że w okolicznościach, gdy opady są ponadprzeciętne, firmy powinny mieć w dyspozycji więcej sprzętu i tak się działo, jednak w wielu wypadkach doszło do uchybień i zaniechań, które rzutowały na obraz całości.

- Podczas zebrania sztabu kryzysowego, które zwołał prezydent Jarosław Klimaszewski, wszystkie bolączki zostały zdefiniowane i podjęto działania zaradcze - poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Atak zimy w Bielsku-Białej i problemy kierowców na drogach - 11.12.2022 · fot. Nadesłane przez czytelników


Jak zauważa bielski magistrat, osobnym problemem były zasypane i oblodzone chodniki oraz zagrażające przechodniom nawisy lodowe. Jak informował komendant straży miejskiej Grzegorz Gładysz, od 10 grudnia SM interweniowała w sprawach utrzymania dróg i chodników 307 razy. Nałożono cztery natychmiastowe mandaty, w 25 przypadkach prowadzone są czynności wyjaśniające. 163 interwencje zostały przekazane firmom odśnieżającym. Komendant podkreślił, że straż miejska do wszystkich tych zgłoszeń podchodzi sumiennie i żadnego nie bagatelizuje.

Radni na ostatniej w tym roku sesji po wysłuchaniu informacji o działaniach podjętych w ramach zimowego utrzymania dróg i chodników wyrazili nadzieję, że w przyszłości miasto lepiej poradzi sobie z opadami śniegu.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.