bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 12 stycznia 2023
  • wyświetleń: 249

​ Zanim kupisz swoje pierwsze soczewki - vademecum użytkownika

Materiał partnera:

Szkła kontaktowe z roku na rok zyskują na popularności. Ich noszenie jest zdrową i komfortową metodą korekcji refrakcyjnych wad oka. Wciąż jednak nie brakuje osób, które obawiają się korzystania z soczewek i rezygnują z nich na rzecz tradycyjnych okularów. Zupełnie niepotrzebnie - wystarczy bowiem spróbować kilka razy, by przekonać się, że używanie przezroczystych szkieł umieszczanych na rogówce jest naprawdę dziecinnie proste. Przekonaj się, co trzeba wiedzieć o soczewkach, aby móc z nich bezpiecznie korzystać.

soczewki


Jak dopasować parametry soczewek?Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: szkła kontaktowe muszą być dobrane indywidualnie. Dobór pierwszych soczewek powinien być przeprowadzony wspólnie ze specjalistą - optometrystą lub lekarzem okulistą. Warto pamiętać, że szkło kontaktowe musi być nie tylko idealnie dopasowane do wady wzroku, ale także do krzywizny oka. Soczewka powinna odpowiednio układać się na gałce ocznej, gwarantować prawidłową ruchomość oraz zapewniać doskonałą ostrość widzenia. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup soczewek, powinniśmy koniecznie wybrać się na wizytę w gabinecie.

Problemy z widzeniem - okulista czy optometrysta?Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie jakiekolwiek problemy z ostrością widzenia, należy jak najszybciej umówić się na konsultację i poddać badaniu wzroku w celu potwierdzenia wady refrakcji. Ekspertami w dziedzinie badania refrakcji oka i dobieraniu pomocy optycznych są optometryści. Osoby wykonujące ten zawód mają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności niezbędne do dokonywania pomiarów parametrów układu wzrokowego. Mówiąc prościej, optometryści zajmują się diagnostyką i kompensowaniem wad wzroku za pomocą soczewek, okularów itp. W razie potrzeby np. wykrycia niepokojących zmian, optometrysta może skierować pacjenta do lekarza okulisty. To właśnie on diagnozuje choroby oczu i proponuje adekwatne leczenie. Okulista może wykonać np. badanie GDX, badanie HRT czy badanie OCT.

Czy zakładanie soczewek boli?Główną obawą związaną ze stosowaniem soczewek jest to, że ich codzienna aplikacja wiąże się z bólem. Zupełnie nie ma bólu. U osób początkujących mogą co prawda występować pewne problemy z zakładaniem i zdejmowaniem lub prawidłowym ułożeniem się soczewki na oku, jednak są one bardzo rzadkie i zazwyczaj szybko mijają. Większość z nich wynika z nieprawidłowego dopasowania soczewek, a także nieprzestrzegania zasad higieny podczas zakładania czy zdejmowania. Zdarza się też, że szkła nie spełniają wymagań użytkowników, ponieważ pacjent dobrał je samodzielnie bez uprzedniej wizyty u specjalisty. Dobrze dopasowane soczewki są praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. Drobny dyskomfort może poczuć jedynie przy zakładaniu szkieł - zaniknie on, gdy soczewka ułoży się na oku. Jeśli nie, warto dodatkowo użyć kropli nawilżających do zwilżenia samej soczewki czy ułatwienia jej aplikacji. Nowoczesne szkła kontaktowe, np. popularne soczewki Biofinity, produkowane są z wysokiej jakości tworzyw dobrze tolerowanych przez oko. Soczewki tej marki wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, cechującego się wysoką przepuszczalnością tlenu oraz uwodnieniem na poziomie 48%. To wszystko, wraz ze specjalną konstrukcją soczewki, sprawia, że noszenie szkieł nie będzie męczyć oczu.

Co ile wymieniać soczewki?Nosząc szkła kontaktowe należy zawsze przestrzegać terminu ich wymiany. Data przydatności soczewek mierzona jest od chwili otwarcia opakowania. Przekroczenie tego terminu może prowadzić do podrażnień, pieczenia oczu, a w skrajnych przypadkach skutkować nawet poważnymi problemami zdrowotnymi. Jak często powinno się zatem zmieniać soczewki? Wszystko zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Warianty jednodniowe należy wymieniać codziennie. Pod koniec dnia wyrzucamy zużytą parę, a następnego dnia zakładamy nowe. Soczewki dwutygodniowe mogą być noszone przez 14 dni. Po tym czasie należy je wyrzucić. Miesięczne szkła kontaktowe zostały przystosowane do noszenia przez 30 dni. Modele kwartalne mogą być używane analogicznie do dwutygodniowych i miesięcznych, z tym że przez 90 dni - ale one akurat nie są polecane przez optometrystów. Szkła wielokrotnego użytku powinno się czyścić, dezynfekować i przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli interesuje Cię temat soczewek i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tej metodzie korekcji wzroku, polecamy lekturę bloga http://przezsoczewke.com/. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów oraz praktycznych porad dotyczących stosowania szkieł kontaktowych.