bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 18 stycznia 2023
  • 19 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2465

W Porąbce powstanie nowy most. Koszt przeprawy to 43,5 mln zł

W środę, 18 stycznia w Porąbce odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy nowego mostu na Sole. Przeprawa zostanie wybudowana do listopada 2024 roku. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść prawie 43,5 mln zł, z czego znaczna część pochodzi z dotacji rządowych.

Konferencja prasowa dotycząca mostu w Porąbce - 18.01.2023 · fot. sid / bielskiedrogi.pl


Umowa z wykonawcą została podpisana 1 grudnia, a 14 grudnia przekazano mu plac budowy. Umowa obejmuje m.in. budowę nowego mostu na Sole. Zaprojektowana przeprawa to obiekt łukowy o długości prawie 130 m - podwieszony stalowo-żelbetowy pomost z ruchem puszczonym dołem.

Nowa budowla ma zastąpić most tymczasowy, na którym obowiązuje ruch wahadłowy oraz ograniczenie tonażowe. Wykonawca ma także przebudować drogi dojazdowe. Koszt całości robót to ponad 43,3 mln zł.

- To bardzo długo oczekiwana inwestycja dla naszego regionu - zarówno dla powiatu bielskiego, jak i mieszkańców Porąbki - mówił wicestarosta bielski Andrzej Kamiński. Samorządowiec zwrócił uwagę, że inwestycja może zostać przeprowadzona dzięki znacznym udziale środków rządowych.

Przypomnijmy, powiat bielski pozyskał środki zewnętrzne na sfinansowanie dokumentacji technicznej przedsięwzięcia z rządowego programu „Mosty dla regionów”. Na realizację udało się zdobyć ponad 23 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Po unieważnionym pierwszym przetargu, powiatowy samorząd zdobył kolejne 15 mln zł z tzw. Polskiego Ładu - Programu Inwestycji Strategicznych.

Konferencja prasowa dotycząca mostu w Porąbce - 18.01.2023
Konferencja prasowa dotycząca mostu w Porąbce - 18.01.2023 · fot. sid / bielskiedrogi.pl


- Ta inwestycja jest bardzo ważna. Tymczasowy most, który jest w tym miejscu już od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku wymaga przebudowy. Nowy most daje możliwość przede wszystkim poprawy komunikacji, dla mieszkańców Porąbki i całego powiatu - dodał wicestarosta Kamiński, który podkreślił, że "bez pomocy funduszy rządowych inwestycja byłaby niemożliwa do realizacji".

Z kolei minister Grzegorz Puda zauważył, że na inwestycję w Porąbce warto patrzeć z dwóch perspektyw. - Pierwsza perspektywa to perspektywa krajowa. Jeszcze kilkanaście lat temu tego typu inwestycje w Polce nie były realizowane, ponieważ po prostu nie było na nie środków finansowych. A nasi poprzednicy bardzo często mówili, że tych pieniędzy w budżecie nie ma. Dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i programom rządowym - udało się - stwierdził członek rządu.

Konferencja prasowa dotycząca mostu w Porąbce - 18.01.2023
Konferencja prasowa dotycząca mostu w Porąbce - 18.01.2023 · fot. sid / bielskiedrogi.pl


- Cieszę się, że dzisiaj mogę brać udział w tak zwanym "wbiciu łopaty" i mam nadzieję, że przyszła perspektywa będzie perspektywą, która da piękny, nowoczesny obiekt dla mieszkańców - podkreślił minister Puda, który dodał, że inwestycja "przede wszystkim zabezpieczy mieszkańców Porąbki, którzy będą mogli łatwiej dostać się do gminy Kozy czy w kierunku Żywca".- Myślę o tym, że ten most po prostu jest niezbędny, a to pokazuje, że po prostu dotrzymujemy słowa - stwierdził.

Wykonawca zadania „Rozbiórka tymczasowej przeprawy mostowej i budowa nowego mostu na rzece Soła wraz z przebudową połączenia drogowego z DW 948 i drogami powiatowymi 4480S i 1456S w m. Porąbka” ma 23 miesiące na jego realizację.

mp, sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.