bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 19 stycznia 2023
  • wyświetleń: 4668

Szybciej i bezpieczniej póki co nie pojedziemy na Słowację

Trasa S-1 łączy Bielsko-Białą m.in. z krajami południowej Europy. To niezwykle popularna trasa, którą kierowcy wybierają jadąc choćby na Słowację na narty. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że potrzebna jest jej rozbudowa - zwłaszcza na odcinkach, gdzie droga ma jeden pas. Jest stanowisko ministerstwa.

Droga ekspresowa S1
Szybciej i bezpieczniej póki co nie pojedziemy na Słowację · fot. GDDKiA Katowice


Przypomnijmy, do ministra infrastruktury w sprawie dobudowy drugiej jezdni od Żywca do Zwardonia na drodze ekspresowej S-1 swoją interpelację zgłosiła posłanka Małgorzata Pępek. Jak podkreśliła, „droga ekspresowa S-1 między Bielskiem-Białą a Zwardoniem to trasa, którą kierowcy będą mogli szybko i wygodnie jeździć do słowackiej granicy i dalej na południe Europy”. Jednakże, jak zauważyła, fragment od węzła Żywiec-Soła do węzła Przybędza jest odcinkiem jednojezdniowym. Kierowcy mają do dyspozycji tylko po jednym pasie w każdym kierunku.

- Podczas gdy na wspomnianej trasie ruch był mniejszy, nie generowało to specjalnych problemów. Od kilku lat daje się jednak zauważyć coraz większe obłożenie zarówno samochodów osobowych, jak i tirów, a po ukończeniu budowy ostatniego odcinka S-1, czyli tzw. obejścia Węgierskiej Górki, ruch tych pojazdów zdecydowanie wzrośnie - podkreśliła parlamentarzystka.

Jak dodała, „nie bez znaczenia jest fakt, iż na przedmiotowej drodze dochodzi do coraz większej liczby wypadków, również śmiertelnych”.

- Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce we wrześniu 2022 roku, kiedy życie straciła 37-letnia mieszkanka regionu. Taki stan rzeczy powoduje konieczność rozbudowy trasy pomiędzy Żywcem a Przybędzą o drugą jezdnię, co ułatwiłoby jazdę w tym miejscu, szczególnie że po zakończeniu budowy tzw. obejścia Węgierskiej Górki, które planowane jest na trzeci kwartał 2024 r., ruch na wskazanej trasie ulegnie zdecydowanemu zwiększeniu. W związku z powyższym już teraz winno się do tego odpowiednio przygotować oraz podjąć wszelkie działania do realizacji tej inwestycji - zaznaczyła posłanka.

I do ministra infrastruktury skierowała pytania, m.in. czy i w jakim czasie resort podejmie działania mające na celu rozbudowę drogi ekspresowej S-1 na odcinku Żywiec-Zwardoń, oraz czy grunty pod rozbudowę drogi S-1 zostały wykupione?

W odpowiedzi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował, "że resort infrastruktury na bieżąco analizuje stan bezpieczeństwa i przepustowości odcinków sieci autostrad i dróg ekspresowych".

- W sprawie dobudowy drugiej jezdni na odcinku drogi ekspresowej S-1 od Żywca do Zwardonia należy wskazać, że w poprzednim etapie budowy nie zabezpieczono rezerwy terenowej pod przyszłą rozbudowę. Obecnie nie przewiduje się rozbudowy drogi ekspresowej S-1 o drugi pas ruchu na odcinku od Żywca do Zwardonia. Decyzje o ewentualnej rozbudowie podejmowane będą po oddaniu do ruchu realizowanej obecnie obwodnicy Węgierskiej Górki oraz wykonaniu odpowiednich pomiarów ruchu uwzględniających wpływ tej inwestycji na drogę ekspresową S-1 i całą sieć drogową w regionie - wyjaśnił wiceminister.

raz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.