bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 266

Ceny transportu towarów - jak obecnie się prezentują?

Materiał partnera:

Wielu przedsiębiorców chcących przewieźć wyprodukowany przez siebie towar do poszczególnych odbiorców bądź magazynów, korzysta zazwyczaj z zewnętrznych usług transportu. Nie da się ukryć, że lądowy przewóz asortymentu od zawsze był jedną z potężniejszych gałęzi przemysłu na świecie. Tego rodzaju usługi cechuje zdolność do dojazdu w nawet najciaśniejsze zakątki każdego regionu.

transport towarów


Czynnikiem bezapelacyjnie najważniejszym w kwestii transportu towarów jest cena. Od czego jest ona zależna i na jakiej podstawie przewoźnicy ją ustalają? O tym poniżej.

Od czego zależna jest wycena transportu?Myślenie, że cena transportu zależy wyłącznie od ceny paliw na rynku, jest błędem. Prawda, że od kosztów tego surowca zależy sporo, jednak nie jest to z pewnością czynnik decydujący. Z takich stereotypów wzięły się plotki, jakoby transport przy nagłym wzroście cen paliw podrożał do niebotycznych wartości, przez co cały handel w niedługim czasie zostanie wstrzymany, przez wzgląd na brak opłacalności.

Trzeba powiedzieć, że każda wycena tworzona jest indywidualnie dla danego klienta i przewozu. Bardzo ciężko jest znaleźć dwa niczym nieróżniące się transporty towarów. Zdecydowanie, najważniejszym czynnikiem w kontekście wyceny transportu jest odległość potrzebna do pokonania. Uwzględnia się tutaj miejsce załadunku i rozładunku, a także odległość konieczną do przebycia w drodze po odbiór towaru. Sporo zależy również od daty samego transportu. Rezerwując przewóz odpowiednio wcześniej, możemy liczyć się z dużo niższymi kosztami. Rzadko wspominana, choć bardzo ważna jest także charakterystyka terenu. Logiczne, że transport w terenach górskich będzie kosztował znacznie więcej niż po autostradzie.

transport towarów


Spore znaczenie ma też rodzaj użytego sprzętu. Mowa głównie o samochodzie ciężarowym i naczepie. Dodatkowo, gabaryty i waga samego ładunku muszą spełniać wszystkie określone normy i również są brane pod uwagę w kontekście wyceny.

Dlaczego firmy transportowe nie posiadają cennika?Sporo pytań wśród klientów pojawia się właśnie odnośnie cennika. Niestety, przewóz towarów nie działa na zasadzie taksówek, w których to stawka pobierana jest za kilometr. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, cena transportu tirem (https://wycentransport.pl/faq/) jest zależna od wielu, wymienionych wyżej czynników. Nie można winić przewoźnika za to, że cena jednego transportu znacznie przewyższa cenę drugiego, mimo że do pokonania jest ta sama odległość. Należy pamiętać, że taka usługa musi się opłacać każdemu, a firmy TSL wraz z pracującymi w nich logistykami robią wszystko, by przewóz mógł odbyć się jak najniższym kosztem. W końcu nikt nie chce tracić na interesie.

Teoretyczne stawki za kilometr - czy w ogóle istnieją?Choć żadna firma transportowa nie posiada na swojej stronie rzeczywistej i dokładnej stawki przewozu, to można niekiedy mniej więcej takową oszacować. Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, stawka za kilometr załadowanego pojazdu wynosiła średnio 4 zł. Oczywiście, to wszystko zależało od ilości i wymiarów gabarytu oraz długości samej trasy. Niemniej jednak, dziś za taką samą odległość należy liczyć się ze stawką średnio 6 zł/km. Są to wartości bardzo przybliżone i mogą nawet nie być prawdziwe, jednak mniej więcej w takiej wystąpił wzrost cen takiej usługi.