bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 23 stycznia 2023
  • wyświetleń: 10278

Żółte kamery nad Rondem Solidarności. Kiedy start fotoradaru?

Wraz z oddaniem do użytku przebudowanej tarczy skrzyżowania Warszawskiej z Kwiatkowskiego i Sarni Stok w Bielsku-Białej, nad drogą pojawiły się liczne żółte kamery. To zaawansowany system licznych fotoradarów, których zadaniem jest ujawnianie wykroczeń polegających na przejeździe przez czerwone światło. Póki co żółte urządzenia tylko straszą, bo mandatu na razie nie dostaniemy.

Na Rondzie Solidarności zamontowano kilkanaście kamer - 23.01.2023 · fot. sid / bielskiedrogi.pl


Kilkanaście kamer obserwuje każdy fragment dość obszernego skrzyżowania, nazwanego Rondem Solidarności, choć z rondem ma ono formalnie niewiele wspólnego. Część z nich to tzw. kamery poglądowe rozpoznające pozycję świateł sygnalizatora i rejestrujące zdarzenie, inne to kamery pomiarowe dokonujące detekcji uczestnika ruchu na linii zatrzymania oraz identyfikacji pojazdu (numeru rejestracyjnego), daty zdarzenia oraz czasu, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła.

Nad działaniem systemu czuwa Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). To komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Została ona utworzona 12 lat temu w celu prowadzenia nadzoru nad ruchem drogowym. Łącznie, w systemie funkcjonuje 400 fotoradarów, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle, zainstalowane na 20 skrzyżowaniach (niebawem przybędzie 30 kolejnych urządzeń w 18 miastach, w tym urządzenie na Rondzie Solidarności w Bielsku-Białej).

Mapa nowych urządzeń do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle
Mapa nowych urządzeń do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle · fot. źródło: GITD


Jak udało nam się ustalić, wszystkie kamery na Rondzie Solidarności już działają i są gotowe do rejestracji wykroczeń, jednak na ten moment system nie ujawnia wykroczeń. Powody takiego stanu rzeczy nie są oficjalnie znane. Przedstawiciele GITD nie zdradzają żadnych szczegółów. Oficjalnie opóźnienia nie ma. Rejestratory mają być uruchomione w ciągu 72 miesięcy od podpisania umowy, czyli do końca września bieżącego roku. - Robimy wszystko co w naszej mocy żeby nastąpiło to wcześniej - usłyszeliśmy w GITD pytając od dokładny termin uruchomienia systemu. Nikt nie odważył się jednak by podać konkretną datę startu.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.