
Informacje
- 27 lutego 2023
- wyświetleń: 478
Transport intermodalny - czym jest? Kiedy intermodal jest najbardziej opłacalny?
Materiał partnera:
Transport intermodalny to jeden z najpopularniejszych rodzajów transportu, który realizowany jest zarówno jako przewozy krajowe, jak i międzynarodowe. Na czym dokładnie polega? Kiedy najbardziej się opłaca odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega transport intermodalny?
transport intermodalny nazywany również intermodalem, czy transportem kombinowanym to przewóz ładunków wykorzystujący dwie formy transportu w jednej jednostce transportowej na całej trasie. Z reguły wykorzystuje transport drogowy, który można wycenić pod linkiem: https://omida.pl/transport-intermodalny/ z transportem kolejowym, lotniczym bądź morskim. Jednostką transportową wykorzystywaną w intermodalu mogą być natomiast nie tylko kontenery, ale również naczepy samochodowe, czy wymienne nadwozia.
Jak transport intermodalny wygląda w praktyce? Otóż, cały proces przewozowy składa się z 5 etapów, a mianowicie:
- odbioru ładunku od klienta;
- dostawy załadowanej naczepy do terminala kolejowego;
- mocowania ładunku (naczepy) na dedykowany wagon kolejowy;
- transportu ładunku koleją do portu docelowego;
- odbioru ładunku z portu i przetransportowania naczepy bezpośrednio do klienta.
Transport intermodalny - rodzaje
Transport intermodalny jak wspomniano we wstępie obejmuje nie tylko przewozy krajowe, ale również międzynarodowe (kontynentalne i międzykontynentalne). Zasięg nie jest jednak jedynym kryterium według którego klasyfikowany jest intermodal, ponieważ podziału przewozów można dokonać uwzględniając również charakter środków transportu. W efekcie wyróżnić należy transport:
- drogowo-kolejowy;
- drogowo-lotniczy;
- drogowo-morski.
Coraz częściej świadczone są także przewozy wykorzystujące trzy formy transportu, czego przykładem może być transport drogowo-kolejowo-morski. Istotnym kryterium podziału transportu intermodalnego jest także rodzaj wykorzystywanych jednostek ładunkowych, co pozwala wyróżnić przewozy kontenerów, naczep, czy pojemników specjalnych.
Kiedy intermodal jest najbardziej opłacalny?
Transport intermodalny to typ przewozów, którego opłacalność jest tym większa im dłuższa jest trasa, którą ma pokonać dany ładunek. Wynika to przede wszystkim z faktu, że transport kolejowy, którym ładunek jest przewożony na zdecydowanej większości trasy jest znacznie tańszy niż transport drogowy. W efekcie korzystając z intermodalu można znacznie obniżyć koszty przewozu ładunków. Kiedy jeszcze opłaca się ta forma transportu? Przede wszystkim wtedy, gdy przewożony ładunek jest nieznacznie cięższy niż dopuszczalne w transporcie drogowym 24 tony. Przepisy dopuszczają bowiem wyższą dopuszczalną masę całkowitą (DMC) zestawu świadczącego przewóz intermodalny, co pozwala umieścić w jednym kontenerze ładunek o łącznej masie nawet 26 ton. Można w ten sposób uniknąć sytuacji, w której konieczne będzie wykonanie dwóch oddzielnych kursów.
Podsumowując należy stwierdzić, że transport intermodalny to specjalny rodzaj przewozów, który najlepiej sprawdza się na długich trasach. Chcąc z niego skorzystać warto zapoznać się z informacjami dostępnymi pod linkiem: https://omida.pl/transport-drogowy/.