![[FOTO] Groźny wypadek na S-52. Zginął pracownik służby drogowej. Trwa śledztwo](https://img.bielskiedrogi.pl/ib/c1070f0f879e144617cea2a795b9da70/12/2023/11/wypadek_na_s_52_kolo_cieszyna_6_11_2023_b9c7.jpg)
Informacje
- 27 lutego 2023
- wyświetleń: 307
Kierowanie ruchem przez policjanta - kiedy możemy się go spodziewać?
Materiał partnera:
Kierowanie ruchem przez policjanta zdarza się dosyć rzadko, zwykle w wyjątkowych sytuacjach. Dobrze pamiętać o tym, że zawsze należy słuchać funkcjonariuszy kierujących ruchem, ponieważ ich wskazania mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi.

W jakich sytuacjach policjant kieruje ruchem?
Niektórzy kierowcy, zwłaszcza ci mniej doświadczeni, nigdy nie spotkali się z sytuacją, gdy policjant kierował ruchem. Z kolei kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych, którzy jeżdżą po wielu drogach i miastach, mogą czasami zetknąć się z funkcjonariuszem, który kieruje ruchem drogowym. W jakich sytuacjach może tak się stać? Zwykle policja kieruje ruchem po wypadkach drogowych, gdy na przykład część pasów została wyłączona z ruchu. Zdarza się również, że na uczęszczanych skrzyżowaniach nie działa sygnalizacja świetlna, i konieczna jest pomoc ze strony funkcjonariuszy. Policjanci kierują również ruchem w sytuacji, gdy w danej okolicy dochodzi do ważnego wydarzenia, na przykład przejazdu prezydenta, marszu, rajdu rowerowego. Podobnie wygląda sytuacja przy cmentarzach i innych miejscach w dniu 1 listopada, gdy ruch jest natężony.
Kto może kierować ruchem?
Ruchem może kierować nie tylko policjant, ale także następujący przedstawiciele służb:
- żołnierze Żandarmerii Wojskowej;
- inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego;
- funkcjonariusze Straży Granicznej (w tej strefie);
- inspektorzy kontroli celnej;
- strażnicy gminni;
- pracownicy kolejowi (na przejeździe);
- ratownicy górscy lub przedstawiciele straży pożarnej w danych sytuacjach, związanych z ich pracą;
- osoby kierujące ruchem, związanym z przejściem dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym.
Najczęściej jednak ruchem kierują funkcjonariusze policji.
Postawy policjanta kierującego ruchem - co oznaczają?
Dobrze znać sygnały ze strony funkcjonariuszy, ponieważ w sytuacji kierowania ruchem przez policjanta, nie należy zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz znaki drogowe. To właśnie postawy policjanta mają pierwszeństwo i należy je znać. W pozycji podstawowej policjant ma ręce opuszczone względem tułowia i nogi w lekkim rozkroku, co oznacza możliwość wjazdu na skrzyżowanie z danej strony. Z kolei podniesione ręce, prostopadle do ciała, oznacza brak możliwości wjazdu. W sytuacji, gdy policjant dodatkowo podnosi rękę i używa sygnałów dźwiękowych, można spodziewać się przejazdu pojazdu uprzywilejowanego. Zdarza się również, że policjant umożliwia wjazd pojazdom z prawej lub lewej strony, unosząc rękę. Dobrym rozwiązaniem jest przeglądnięcie poglądowych grafik, aby na własne oczy poznać postawy policjanta. Od czasu do czasu należy odświeżyć swoją wiedzę z tego zakresu, aby mieć pewność, co pokazuje funkcjonariusz w danej sytuacji.
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów?
Polecenia, wydawane przez policjanta, są obowiązkowe zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych oraz rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego. Za nieprzestrzeganie tych poleceń grozi kara od 300 do 500 złotych w przypadku kierowców i 100 złotych w przypadku pieszych. Dodatkowo niestosowanie się do tych poleceń może grozić kolizją lub wypadkiem w ruchu drogowym, co wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia, z mandatami oraz punktami karnymi i wzrostem składek OC. Jednocześnie dobrze pamiętać o tym, że dana osoba popełnia wykroczenie nawet w sytuacji, gdy nie zastosowała się do poleceń kierującego ruchem i nic się nie stało.
Artykuł powstał we współpracy z Prilo - transport samochodów osobowych dzięki giełdzie przewoźników.