bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 3 marca 2023
  • wyświetleń: 2235

Pomimo orzeczonych zakazów sądowych wsiedli za kierownicę

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

policja, drogówka, bezpieczny pieszy, nurd
Pomimo orzeczonych zakazów sądowych wsiedli za kierownicę · fot. KMP Bielsko-Biała


Każdego dnia bielscy policjanci zatrzymują kierujących pojazdami, którzy prowadzą swoje samochody pomimo posiadanego sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tylko w czwartek, 2 marca stróże prawa zatrzymali dwóch nieodpowiedzialnych kierowców tj. na ulicy Kwietniowej w Bielsku-Białej oraz w Bronowie. Młodzi kierowcy pomimo orzeczonych zakazów sądowych wsiedli za kierownicę.

- Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem - przypominają policjanci.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów? Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto, jeśli kierowca nie stosuje się do orzeczonych środków karnych i w przypadku ponownego łamania przepisu zakazu prowadzenia pojazdów prokurator wobec takiej osoby może zastosować środki zapobiegawcze jak również zawnioskować do sądu o zastosowania tymczasowego aresztowania.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.