bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 8 marca 2023
  • wyświetleń: 3780

Takie sytuacje mogą skończyć się tragedią. Urząd Miejski apeluje

Ciągle obserwujemy dużą liczbę niebezpiecznych sytuacji w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. W Bielsku-Białej jednym z miejsc, w których do nich dochodzi, jest przejazd w Mikuszowicach Krakowskich w ciągu ulicy Morelowej.

Przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Morelowej w Bielsku-Białej
Przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Morelowej w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Od początku 2021 roku do końca 2022 roku na przejeździe kolejowo-drogowym kategorii B na ulicy Morelowej - w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego Bielsko-Biała Mikuszowice - czterokrotnie zdarzyło się, że pociąg Kolei Śląskich przejechał obok samochodu zamkniętego w obszarze przejazdu. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby pomyśleć, czym takie spotkanie mogłoby się skończyć - poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Jak dodaje, powodem incydentów na przejeździe było zignorowanie przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Wjazd na przejazd w momencie nadawania przez sygnalizatory świetlne sygnałów zakazujących wjazdu skutkował utknięciem aut pomiędzy opuszczonymi zaporami. Tylko dlatego, że obszar pomiędzy szynami a rogatką jest w tym miejscu wystarczający do zatrzymania samochodu osobowego, dotychczas nie doszło do kolizji pociągu z samochodem.

Przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Morelowej w Bielsku-Białej
Przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Morelowej w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Pytanie, jak długo jeszcze tego typu zdarzenia będą kończyć się szczęśliwie? Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to igranie z życiem i zdrowiem nie tylko własnym, ale wszystkich uczestników kolizji na przejeździe - dopytuje bielski magistrat.

- Przedstawiciele Śląskich Kolei często obserwują, że kierowcy, nie znając zasad działania automatycznych zabezpieczeń przejazdów kolejowo-drogowych, liczą na możliwość łatwego wyłamania rogatki przejazdowej w krytycznych sytuacjach i zjechania z obszaru przejazdu przed nadjechaniem pociągu - zwraca uwagę bielski Urząd Miejski.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, w województwie śląskim na czynnie eksploatowanych liniach kolejowych zlokalizowanych jest 980 przejazdów kolejowo-drogowych. 535 takich skrzyżowań prócz standardowych znaków drogowych posiada dodatkowe zabezpieczenie - sygnalizację świetlną i/lub rogatki. W ostatnich latach spółka Koleje Śląskie - wiodący przewoźnik pasażerski w województwie - odnotowuje dużą liczbę zdarzeń kolejowych w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. W wyniku ich analizy ustalono, że do incydentów o takim charakterze najczęściej dochodzi na 13 takich przejazdach. Jednym z nich jest przejazd na ul. Morelowej.

Przed przejazdami kolejowo-drogowymi lepiej zwolnić i zatrzymać się, nawet tracąc kilka chwil, niż wykazać się brakiem rozwagi i stracić życie.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.