bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 17 marca 2023
  • wyświetleń: 1801

Plaga niebezpiecznych zdarzeń na przejściach. Policjanci apelują

Policjanci z Bielska-Białej non stop prowadzą czynności mające na celu eliminowanie tego typu zagrożeń jak potrącenia na przejściach. W ciągu pierwszych miesięcy 2023 roku w rejonie działania bielskiego garnizonu doszło do 12 zdarzeń, w których piesi doznali obrażeń. W tym czasie również policjanci ujawnili 84 wykroczenia polegające na wyprzedzaniu w rejonie przejścia dla pieszych.

Plaga niebezpiecznych zdarzeń na przejściach. Policjanci apelują
Plaga niebezpiecznych zdarzeń na przejściach. Policjanci apelują · fot. KMP Bielsko-Biała


- Okazuje się, że wielu kierowców popełnia surowo karane wykroczenie, nie mając świadomości, że robi coś niezgodnego z prawem. Najczęściej uchodzi im to płazem, póki nie dojdzie do tragedii na przejściu - zauważa asp. szt. Katarzyna Chrobak, oficer prasowy KMP w Bielsku-Białej.

Jak dodaje, "zatrzymanie przez policję oraz otrzymanie mandatu to wcale nie najgorsze, co może przydarzyć się kierowcom w takich sytuacjach. Mowa o wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych". - Jak uczy policyjne doświadczenie, wielu kierujących nie może pogodzić się z tym, że funkcjonariusz nakłada na nich mandat w takiej sytuacji - stwierdza asp. szt. Chrobak.

- Najczęściej sprawcy wykroczenia argumentują, dodajmy - błędnie, że nie wyprzedzali, a tylko poruszali się równoległym pasem z prędkością większą niż pojazd po prawej. Zatem przypomnijmy definicję wyprzedzania: jest to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Koniec. Zauważmy: nie ma tu mowy o rozpoczynaniu manewru z tego samego pasa jezdni, co pojazd jadący wolniej, nie ma tu mowy o powrocie na ten sam pas - wyjaśnia przedstawicielka policjantów z Bielska-Białej.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej podaje także twarde dane. Tylko w ciągu pierwszych miesięcy 2023 roku w rejonie działania bielskiego garnizonu doszło do 12 zdarzeń, w których piesi doznali obrażeń. W tym czasie również policjanci ujawnili 84 wykroczenia polegające na wyprzedzaniu w rejonie przejścia dla pieszych.

- Przypominamy kierowcom, że zdanie egzaminu na prawo jazdy nie powinno być końcem samoedukacji. Obowiązkiem każdego jest odświeżanie sobie przepisów prawa o ruchu drogowym - podkreśla asp. szt. Katarzyna Chrobak.

Bielscy policjanci przypominają również, że zabrania się wyprzedzania:
  • pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
  • na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
  • na przejeździe kolejowo-drogowym lub tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.