bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 29 kwietnia 2023
  • 6 maja 2023
  • wyświetleń: 2918

Rewitalizacja postępuje. Ale przedsiębiorcy liczą straty

Trwa rewitalizacja placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Za jakiś czas to miejsce zacznie tętnić życiem. Czy jednak mieszkańcy będą mogli skorzystać z okolicznych restauracji? Jak się okazuje, na trwających pracach restauratorzy póki co tylko tracą.

Przebudowa placu Wojska Polskiego
Przebudowa placu Wojska Polskiego · fot. bielsko.info


Nasz dziennikarz zajął się zgłoszonym przez naszego Czytelnika problemem związanym z dotarciem do restauracji Nowy Świat w Bielsku-Białej, zlokalizowanej przy ulicy Łukowej. Chodzi o utrudnienia, jakie sprawia remont placu Wojska Polskiego. Na miejscu przyznał, że dojazd do restauracji jest nie tylko utrudniony, ale i chwilami niemożliwy. Aby coś zjeść w lokalu musiał zaparkować kilkaset metrów dalej - nie jak wcześniej na samym placu - a do samej restauracji dotarł w obłoconych butach.

Lokal, o którym mowa, do niedawna był popularnym miejscem m.in. spotkań biznesowych. Teraz dosłownie świeci pustkami.

- Od naszych stałych klientów jesteśmy informowani już od początku rozpoczęcia remontu, że dojazd do restauracji jest na chwilę obecną na tyle utrudniony, że rezygnują z naszych usług na korzyść konkurencji. Widzimy codziennie jak szczątkowa ilość gości nas odwiedza każdego dnia, a jest to spowodowane wyłącznie niemożnością lub utrudnieniami dojazdu do nas - podkreśla Włodzimierz Cebo.

Dlatego właściciele restauracji, a zarazem pralni zlokalizowanej przy ulicy Łukowej, zwrócili się z wnioskiem o zwolnienie z pobierania opłaty za dwie dzierżawy gruntu, które są związane właśnie z prowadzoną działalnością.

W odpowiedzi Urząd Miejski w Bielsku-Białej, pismem z dnia 12 września 2022 roku poinformował, że zgodnie z opinią MZD ruch nie został ograniczony i odbywa się na wcześniejszych zasadach. Dalej urzędnicy napisali, że "na wniosek dłużnika w przypadku ważnym interesem publicznym należności mogą być umarzane. W takim przypadku proszą o komplet dokumentów wymienionych w piśmie". Takie dokumenty wraz z pismem przewodnim zostały przez przedsiębiorców złożone w bielskim magistracie w piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta w dniu 23 marca 2023 roku.

Odpowiedź przyszła 18 kwietnia 2023 roku. Z niej bielscy przedsiębiorcy dowiedzieli się, że... nie ma problemu...

- Informuję, że zgodnie z opinią Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, w związku z pracami związanymi z rozbudową ulicy Cyniarskiej, dojazd oraz dojście do ulicy Łukowej są możliwe i są poprowadzone przez teren dwóch inwestycji drogowych - stwierdził Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Belska-Białej.

Wiceprezydent dodał, że "gmina nie przewiduje "zwolnienia" z opłat czynszowych, gdyż "takie zwolnienie nosi znamiona naruszania dyscypliny finansów publicznych".

- W trakcje wizji w terenie potwierdzono, że dojazd do restauracji i pralni od ulicy Łukowej jest możliwy (parking znajdujący się na dzierżawionym od gminy gruncie zapełniony był samochodami) - dodał Kamiński.

- Nikt jednak nie zadał sobie trudu zrobienia wizji lokalnej z naszym udziałem. Urząd dowiedziałby się wtedy, że samochody na placu należą po części do naszych pracowników oraz innych lokatorów tego obszaru, którzy bezprawnie parkują w tym i tak pustym miejscu. Ktoś, kto przeprowadzał wizję nie zadał sobie trudu ustalenia ilu gości znajdowało się w tym czasie w restauracji czy pralni - komentuje restaurator.

I zaznacza, że "jak wynika z prowadzonej z urzędnikami korespondencji nie może spodziewać się zrozumienia tematu z ich punktu widzenia, chociaż dokumenty urzędnicze same sobie przeczą".

- Bo jeśli jest pełny i normalny dojazd do restauracji i naszego parkingu na Łukowej to dlaczego MZD uważa za zasadne wydanie zezwoleń na wjazd od strony Ks. S. Stojałowskiego - zauważa pan Włodzimierz.

To potwierdza pismo z 14 kwietnia 2023 roku, w którym to zastępca dyrektora ds. administracji drogowej Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej Marcin Burdziński stwierdza, że "w opinii MZD wydanie zezwolenia na wjazd od strony ulicy Ks. Stanisława Stojałowskiego jest zasadne z uwagi na czasowy brak zapewnienia dojazdu od strony ulicy Cyniarskiej z uwagi na realizowaną w tym rejonie inwestycje".

Dodał, że planowane utrudnienia potrwają do końca maja 2023 roku. A co rekompensatą strat, jakie poniósł przedsiębiorca, w trudnym dla wszystkich czasie galopującej inflacji? Do tematu będziemy wracać.

raz / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.