bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

 • 15 maja 2023
 • wyświetleń: 375

Kaski na crossa. Jakie są ich rodzaje i na co patrzeć przy wyborze?

Materiał partnera:

Odpowiednio dobrany kask na crossa pozwoli czerpać pełną frajdę z jazdy, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Wbrew pozorom wybór skorupy nie jest taki prosty, bo na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko jakością wykonania i ceną, ale także swoją konstrukcją. Jakie są rodzaje tego typu kasków i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Już wyjaśniamy!

Kaski na crossa


Ochrona głowy na crossie - na co patrzeć przy wyborze kasku?Sport motocrossowy ma wpisane w swoje DNA duże ryzyko kontuzji, a nawet groźnego urazu. A jak wiadomo, głowa jest jednym z najbardziej newralgicznych rejonów i jej urazy zawsze są bardzo niebezpieczne. Na tym jednak nie koniec. Motocross to sport ekstremalny, który z jednej strony wymaga pełnego skupienia i swobody ruchów, z drugiej zaś mocnej ochrony.

Wszystko to wpływa na specyficzną konstrukcję, jaką odznaczają się kaski na crossa, określane także jako kaski motocrossowe, enduro czy adventure. Ich zadaniem jest bowiem zarówno najlepsza ochrona głowy w razie upadku czy uderzenia, jak i zapewnienie pełnego komfortu jazdy, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo motocyklisty. Z tego też powodu kaski na crossa muszą być nie tylko solidne, ale także lekkie, aby zapewnić pełną swobodę ruchów głowy i świetnie wentylowane, żeby zapobiec przegrzewaniu się i poceniu. I właśnie te cechy są najistotniejsze przy wyborze kasku na crossa - oczywiście oprócz odpowiedniego dopasowania rozmiaru.

Kaski na crossa - rodzajeKaski na motocross są specjalnie zaprojektowane, aby chronić głowę i twarz podczas jazdy w wymagających warunkach. Pod względem samej konstrukcji rozróżnia się jednak dwa podstawowe rodzaje kasków motocrossowych i są to:

 • Kaski motocrossowe typu off-road - są to lekkie konstrukcje, mają dobrą wentylację i posiadają specjalną osłonę przeciwsłoneczną w postaci daszku. Nie mają natomiast wbudowanego wizjera, dlatego do jazdy na crossie wymagane są dodatkowe gogle.
 • Kaski motocrossowe typu dual-sport - są to kaski hybrydowe, które łączą w sobie solidną, ale lekką konstrukcję kasków typu off-road z bardziej tradycyjnymi kaskami wyposażonymi w wizjer. W tym wypadku szybka jest jednak z reguły ściągana, co pozwala jeździć także z goglami.


Niezwykle ważny jest także materiał z jakiego wykonane są kaski, bo i tutaj mamy do czynienia z różnymi rozwiązaniami. Kaski motocrossowe mogą być wykonane z tworzyw takich jak poliwęglan, kompozyt z włókien szklanych, kompozyt kevlarowy lub kompozyt węglowy. Kaski wykonane z włókien węglowych i kevlaru są zazwyczaj lżejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, ale także droższe.

Ponadto kaski na crossa mogą być wyposażone w różne systemy i akcesoria, które mają na celu zwiększyć komfort lub bezpieczeństwo ich użytkowania. Do tego typu rozwiązań można zaliczyć:

 • bezpieczne zapięcie DD
 • hypoalergiczne wnętrze
 • wypinane wnętrze, co pozwala na pranie wyściółki
 • miejsce na montaż intercomu
 • miejsce na montaż kamerki
 • regulacja otworów wentylacyjnych
 • zdejmowana szczęka itp.


Co ważne, kaski na crossa powinny spełniać normy bezpieczeństwa takie jak DOT (Department of Transportation) w USA, ECE (Economic Commission for Europe) w Europie lub SNELL (Snell Memorial Foundation) - w tym ostatnim przypadku jest to dobrowolny standard międzynarodowy, cieszący się bardzo dużym uznaniem, ze względu na wyśrubowane restrykcje i normy certyfikatu.