bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 16 maja 2023
  • wyświetleń: 898

Dookoła Bielska-Białej na rowerze. Niebieski szlak rowerowy czeka!

Materiał partnera:

Rower od lat pozostaje jednym z najchętniej wybieranych środków transportu wśród osób dbających o swoje zdrowie i kondycję. Regularna jazda na rowerze zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy. Sprzyja także zgrabnej sylwetce, chroniąc nas przed nadwagą i otyłością. To także fantastyczny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Rowerzyści z Bielska-Białej i okolic mają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu - zarówno w mieście, jak i w jego okolicach czekają na nich liczne trasy rowerowe, idealne na wiosenne i letnie dni. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę. To niebieski szlak rowerowy dookoła Bielska-Białej!

Światowy Dzień Roweru na drogach Bielska-BiałejJazda na rowerze to jedna z najbardziej lubianych i docenianych form aktywności fizycznej. Wybierają ją ludzie w każdym wieku, którzy chcą przyjemnie spędzić wolny czas na świeżym powietrzu, a przy okazji także zadbać o swoje zdrowie i dobrą kondycję. Specjalnie z myślą o miłośnikach tej wspaniałej aktywności dzień 3 czerwca ustanowiony został Światowym Dniem Roweru. Aby go uczcić w odpowiedni sposób, warto zaplanować na ten dzień aktywność na rowerze.

Mieszkańcy Bielska-Białej w ramach świętowania mogą wybrać się na przejażdżkę swoim jednośladem. Nie mamy jednak na myśli zwykłej przejażdżki po mieście, lecz wybrania się na szlak rowerowy dookoła Bielska-Białej. Z takiej możliwości z powodzeniem mogą skorzystać także turyści przebywający w tym czasie w mieście. W Bielsku-Białej nie brakuje bowiem wypożyczalni rowerów, w których można wynająć jednoślad, a w wyszukaniu odpowiedniego miejsca zakwaterowania na czas urlopu pomoże natomiast strona www.nocowanie.pl, należąca do największego polskiego portalu turystycznego.

pixabay.com


Szlak rowerowy dookoła Bielska-BiałejSzlak rowerowy dookoła Bielska-Białej to trasa o długości 52 km. Jest oznaczona kolorem niebieskim i biegnie dookoła miasta. Szlak cieszy się sporym zainteresowaniem rowerzystów przede wszystkim ze względu na swoje zróżnicowane ukształtowanie powierzchni. Nie brakuje na nim łatwych, równych odcinków, które następnie przechodzą jednak w trudniejsze etapy, przebiegające przez wyżynne i górskie tereny, charakterystyczne dla Bielska-Białej. Na trasie dostępne są także liczne podjazdy, które sprawiają, że jest bardzo widokowa.

Ze względu na to wszystko, cały szlak rowerowy dookoła Bielska-Białej jest polecany średniozaawansowanym i zaawansowanym rowerzystom, który dobrze radzą sobie na trudniejszym terenie. Jego charakter jest doceniany także przez kolarzy, którzy chętnie odwiedzają Bielsko-Białą w celach treningowych. Cała trasa posiada formę pętli, która nie ma jednak ściśle określonego miejsca startu i końca. Na szlak można wjechać w dowolnym jego punkcie i kontynuować go aż dojedziemy do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

pixabay.com


Atrakcje po drodze, czyli miejsca przy których warto się zatrzymaćNiebieski szlak rowerowy przebiega przez kilka dzielnic miasta. Są to Wapienice, Komorowice Krakowskie, Hałcnów, Lipnik, Leszczyny, Mikuszowice, Olszówka i Kamienica. Biegnie w pobliżu mniejszych miejscowości - Jaworzna, Mazańcowic i Kóz. Został wytyczony bocznymi, raczej mało uczęszczanymi drogami, na których znajduje się głównie asfaltowa nawierzchnia. Dodatkowych walorów dodaje mu fakt, że po drodze omija szereg ciekawych miejsc. Warto zatrzymać się przy nich na dłuższą chwilę.

Wśród atrakcji dostępnych na szlaku warto wymienić m. in. neogotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Walentego przy ul. Ks. Brzóski w Lipniku. To zabytkowy obiekt sakralny, wybudowany między 1880 a 1885 r. W środku można podziwiać XIV-wieczną rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także zabytkową chrzcielnicę i ambonę. Przy ul. Poligonowej znajduje się natomiast stary bunkier. Nieopodal niego wznosi się wzgórze Trzy Lipki, z którego rozciąga się piękny widok na Beskid Bały, Beskid Śląski oraz panoramę miasta. Szlak niebieski biegnie także w pobliżu ośrodka sportowego pod Dębowcem. Znajduje się tu m. in. park linowy, siłownia pod chmurką, plac zabaw dla dzieci, a także kolej kanapowa na Dębowiec.