bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 16 maja 2023
  • wyświetleń: 6414

Poważne naruszenia kierowcy. Surowa kara dla przewoźnika

Młodzi adepci nauki języków obcych z Czech jechali autokarem do Oświęcimia. Pojazd został zatrzymany do rutynowej kontroli na granicy w Cieszynie. Szybka weryfikacja pobranych z tachografu danych o czasie pracy kierowcy ujawniła wiele poważnych naruszeń norm czasu jazdy i odpoczynku kierowcy.

Kontrola autokaru w Cieszynie - 15.05.2023
Kontrola autokaru w Cieszynie - 15.05.2023 · fot. ITD


Inspektorzy pracujący 15 maja na granicznym punkcie kontroli w Cieszynie-Boguszowicach, zatrzymali do rutynowego sprawdzenia autobus na czeskich numerach rejestracyjnych. Pojazd oznaczony był żółtą tabliczką wskazującą na przewóz zorganizowanej grupy dzieci lub młodzieży. Przejazd był realizowany przez przedsiębiorcę prowadzącego szkołę nauki języków obcych i przy okazji realizującego różne wycieczki zagraniczne dla swoich podopiecznych.

Tym razem grupa zmierzała do Oświęcimia. Inspektorzy szybko zweryfikowali niezbędne dokumenty oraz sprawdzili dane o aktywnościach kierowcy, zapisane na karcie i w tachografie. Niestety okazało się, że w kontrolowanym okresie minionych czterech tygodni kierowca popełnił wiele naruszeń czasu jazdy i odpoczynków. Ilość tych naruszeń wskazywała, że czynności kontrolne szybko się nie zakończą. Inspektorzy, w trosce o komfort grupy około 30 młodych pasażerów z opiekunami, zdecydowali się zmienić miejsce prowadzenia czynności kontrolnych. Przejechano na najbliższy parking, gdzie znajduje się m.in. jedna z popularnych restauracji i gdzie podróżni mogli swobodnie opuścić autobus a inspektorzy zająć się analizą zapisów aktywności kontrolowanego kierowcy.

Kontrola autokaru w Cieszynie - 15.05.2023
Kontrola autokaru w Cieszynie - 15.05.2023 · fot. ITD


Analiza zapisów wykazała, że większość popełnianych przez kierowcę w ostatnim okresie naruszeń miała związek z realizowanymi w podwójnej załodze przejazdami do i z Wielkiej Brytanii. I tak na przykład stwierdzono skrócenie odpoczynku dziennego dwukrotnie o czas blisko 7 i pół godziny, przekroczenie limitu czasu jazdy bez prawidłowej przerwy o ponad 6 godzin, czy przekroczenie czasu jazdy dziennej o prawie 4 godziny. Te bardzo poważne przekroczenia przełożyły się na wysokość kary pieniężnej. Przekroczyła ona ustawowe maksimum, czyli 12000zł!

Czeski przedsiębiorca uiścił na miejscu kaucję w wysokości grożącej mu kary. Grupa mogła zatem odjechać w dalszą podróż, bowiem stwierdzone naruszenia na szczęście nie dotyczyły bieżącego okresu pracy kierowcy.

pj / bielskiedrogi.pl

źródło: ITD

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.