bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 17 maja 2023
  • wyświetleń: 10659

[WIDEO] Tak nie robimy. Trzeba pilnować odległości!

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują przepisy związane z zachowaniem odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu na drogach ekspresowych i autostradach. Przepisy określają bezpieczną odległość jako połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h - 60 m, 140 km/h - 70 m. Od tej zasady są jednak nieliczne wyjątki np. manewr wyprzedzania. Na pewno nie wolno robić tego, co na S-52 w Bielsku-Białej pokazał kierowca Volkswagena Passata.Za nieprzestrzeganie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu grozi im mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Dla porównania w Niemczech jest to nawet 400 euro (według obecnego kursu euro do złotówki, jest to ok. 1800zł). Co raz częściej można spotkać się z patrolami policji, ukierunkowanymi na ujawnianie i rozliczanie tych wykroczeń. Wykorzystywane są do tego m.in. drony. Warto przypomnieć, że niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest przyczyną większości zdarzeń drogowych na autostradach i drogach ekspresowych.

Bezpieczna odległość na autostradzie i drodze ekspresowej
fot. moto.pl


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

jb / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.