bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 1 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1773

[FOTO] Rozkopany powiat bielski. Kierowcy nie mają lekkiego życia

Mieszkańcy Bielska-Białej prócz dużej inwestycji na ul. Kwiatkowskiego, nie mają raczej powodów do narzekań na utrudnienia. Na tle innych miast nasza infrastruktura drogowa jest na naprawdę wysokim poziomie. Inaczej sprawy mają się po przekroczeniu granic miasta...

"Wsi spokojna, wsi wesoła"

Tego zdecydowanie nie możemy powiedzieć szukając określenia na okalające nasze miasto gminy. W tym roku największej próbie cierpliwości poddani są mieszkający na wschód od Bielska-Białej. Kompilacja drogowych inwestycji jadąc od strony Czańca i Kobiernic zdaniem kierowców osiągnęła maksimum.

rondo czaniec porąbka przebudowa remont inwestycja projekt
DK-52 Czaniec - projekt przebudowy skrzyżowania · fot. GDDKiA


Ogromna inwestycja realizowana przez GDDKiA czyli budowa ronda na drodze krajowej nr 52 w Czańcu. Na początku tego miesiąca inwestycja była zaawansowana w prawie 30 procentach. Wykonawca - Eurovia Polska S.A. która za ponad 12 mln złotych realizuje to zadanie, plac budowy powinna oddać w sierpniu tego roku. Jest więc nadzieja, że powakacyjny wzmożony ruch pojedzie po nowym rondzie. Niestety, póki co kierujący muszą cierpliwie znosić utrudnienia. Ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną, daje mocno w kość. Zwłaszcza, że zdaniem niektórych kierowców światła działają cały czas w takim samym trybie. Inżynierowie ustawiający cykl sygnalizacji świetlnej nie wzięli pod uwagę, że o różnych porach, ruch jest nasilony w konkretnych kierunkach. Rano tworzą się korki od strony Kęt, a od strony Bielska-Białej na zielonym świetle przejeżdża zaledwie kilka samochodów i nie ma więcej chętnych. Popołudniu jest odwrotnie - większy ruch jest w stronę Kęt, a do Bielska-Białej jedzie znacznie mniej samochodów.

czaniec porąbka przebudowa remont inwestycja
DK-52 Czaniec - zakorkowane wahadło · fot. Nadesłane przez czytelnika


Realna odpowiedź na rzeczywiste problemy

Przebudowa tego skrzyżowania była konieczna, a ze względu na jej skalę, występują utrudnienia. Jak informuje katowicki oddział GDDKiA w Generalnym Pomiarze Ruchu, odcinkiem DK-52 Kobiernice - Kozy codziennie porusza się ponad 15,5 tysięcy pojazdów. Dla odcinka Kozy - Bielsko-Biała to odpowiednio ponad 18,5 tysiąca pojazdów. Liczby te pochodzą z raportu za lata 2020/2021. Można więc śmiało uznać, że wynik jest zaniżony, bowiem w tych latach wiele osób pracowało zdalnie, za sprawą pandemii, która ograniczyła naszą mobilność.

Kolejny kamyczek do ogródka

Kierujący z położonych na wschód od Bielska-Białej miejscowości naprawdę nie mają łatwego życia. Przebudowa w Czańcu nie jest jedyną w ciągu drogi krajowej nr 52, która przysparza ich o ból głowy. Budowa chodnika w Kozach to kolejna finansowana przez katowicki oddział GDDKiA inwestycja. W tym miejscu również musimy liczyć się z utrudnieniami, za dnia ruch odbywa się wahadłowo.

Nadzieja w Hałcnowie? Już niedługo...

Szukając alternatywnych dróg część kierowców korzysta z trasy przez Kęty Podlesie, a następnie wjeżdża do Bielska-Białej od strony Hałcnowa. Każdy jadący tą arterią widzi postępujące prace przy budowie drogi szybkiego ruchu S-1. Wkrótce w tym miejscu również pojawią się utrudnienia, a to wszystko za sprawą wiaduktu, który zostanie zbudowany w ciągu ul. Wyzwolenia.

Tylko spokój nas uratuje

Biorąc pod uwagę wszystkie utrudnienia, złe warunki na drodze oraz nasze poirytowanie na zakorkowane ulice, pamiętajmy żeby dobrze zaplanować podróż, wyjechać odpowiednio wcześnie i bezpiecznie dojechać do celu.

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.