bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 8 czerwca 2023
  • wyświetleń: 961

Seria zdarzeń z udziałem motocyklistów. Policjanci apelują

W ostatnich dniach na drogach Bielska-Białej i powiatu bielskiego doszło do kilku zdarzeń z udziałem motocyklistów. Jedno z nich było śmiertelne. Policjanci wystosowali apel do kierowców.

Interwencja służb ratunkowych na Rondzie Solidarności - 31.05.2023 · fot. Nadesłane przez czytelników


- Jazda motocyklem to dla coraz większej grupy osób pasja, a zarazem łatwiejszy i szybszy sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. Dla innych to weekendowe hobby, aby poczuć "wiatr we włosach". Należy pamiętać, że jazda motocyklem, to oprócz wielkiej frajdy, także pewne ryzyko - zauważają policjanci.

- Zarówno wśród motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu drogowego są osoby jeżdżące zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również tacy, którzy bagatelizują obowiązujące przepisy. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których wliczamy motocyklistów, kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego w postaci wypadku lub kolizji nie są chronieni przez pasy bezpieczeństwa czy elementy karoserii - dodają mundurowi.

Wypadek na ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach - 6.06.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika


Jak zauważają, często kierowcy, zapominają o zagrożeniach, jakie mogą stwarzać dla siebie i innych uczestników ruchu. Do wypadków najczęściej dochodzi przez nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie lub nieustąpienie pierwszeństwa. Niestety w ostatnich dniach na terenie Bielska-Białej i powiatu w okresie trzech dni doszło aż do pięciu zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. Jedno z nich było śmiertelne.

Bezpieczeństwo motocyklistów zależy w dużej mierze od innych uczestników ruchu. Lato charakteryzuje się zwiększoną liczbą motocykli na drogach, o czym z kolei powinni pamiętać podróżujący samochodami. Bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami jest bardzo ważne, gdyż są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.

Kraksa na DK-1 w Czechowicach-Dziedzicach - 1.06.2023 · fot. nadesłane przez czytelników


- Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię - motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy - podkreślają stróże prawa.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, motocykliści powinni stosować się do podstawowych zasad, o których przypominają policjanci:
  • przestrzegać dozwolonych limitów prędkości,
  • zachować bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  • obserwować drogę, aby w razie niebezpiecznej sytuacji móc zareagować,
  • zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewru wyprzedzania, skręcania czy też zmiany pas ruchu.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.