bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 19 czerwca 2023
  • wyświetleń: 520

Rynek pracy w branży transportowej - jakie są perspektywy?

Materiał partnera:

Obecnie osoby, które chciałyby zawodowo pracować jako kierowca, mają do wyboru kilka możliwości - przede wszystkim mogą zajmować się przewożeniem towarów bądź osób. Warto jednak pamiętać, że samo prawo jazdy często nie wystarczy, aby pracować jako zawodowy kierowca. Gdzie można szukać zatrudnienia jako zawodowy kierowca? Jakie wymagania należy spełniać? Sprawdź!

Silesia


Lubisz jazdę samochodem i zastanawiasz się nad pracą zawodowego kierowcy? Jeżeli tak, powinieneś rozważyć kilka kwestii - czy chciałbyś przewozić towary, czy ludzi, a także czy jesteś gotowy na jazdę poza granicami kraju. Po podjęciu decyzji zorientuj się, jakie wymagania musisz spełniać, aby podjąć wybrane zatrudnienie. Często kryteriów podjęcia pracy jako zawodowy kierowca jest naprawdę sporo.

Zawodowy kierowca TIR-aMówiąc o zawodowych kierowcach, często myślimy o osobach jeżdżących ciężarówkami przewożącymi towary. Aby zostać kierowcą ciężarówki, samo prawo jazdy odpowiedniej kategorii nie wystarczy - należy zadbać także o zdobycie kwalifikacji, którą można uzyskać poprzez uczęszczanie na kurs i zdanie zwieńczającego go egzaminu. Wśród kwalifikacji zawodowego kierowcy wyróżniamy wstępną, przyspieszoną i uzupełniającą.

Aby rozpocząć proces zdobywania kwalifikacji kierowcy zawodowego, należy zapisać się na kurs prowadzony w wybranych ośrodkach szkolenia kierowców wpisanych na listę prowadzoną przez urzędy wojewódzkie. Po zdanym egzaminie uzyskuje się świadectwo kwalifikacji zawodowej ważne przez 5 lat od jego wydania.

Poza tym kierowca zawodowy musi przejść nie tylko klasyczne badanie kierowców - ma obowiązek uzyskania orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Praca jako taksówkarzJeżeli kierowca wolałby pracować bliżej swojego miejsca zamieszkania, a także przewozić ludzi zamiast towarów, powinien rozważyć pracę jako taksówkarz. Oczywiście ponownie należy spełnić szereg warunków: kierowca taksówki musi posiadać prawo jazdy kat. B i być pełnoletni, nie może być karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także nie może mieć na swoim koncie prawomocnego orzeczenia zakazującego mu pracę jako zawodowy kierowca. Kluczowym dokumentem dla każdego taksówkarza jest licencja taksówkarska, o którą należy się starać w urzędzie miasta lub gminy.

Kierowca Ubera lub Bolta - alternatywa dla taksówekW ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele firm oferujących usługi bliźniaczo podobne do taksówkarskich - różnica jest taka, że przejazd można zamówić przez aplikację, co z pewnością odpowiada introwertykom. Dzięki możliwości płatności online, prostej w obsłudze aplikacji i możliwości dokładnego dostosowania trasy, takie firmy jak Uber, Bolt czy FreeNow stale zyskują na popularności. Z tego powodu kierowcy coraz częściej decydują się na pracę dla tego typu firm z powodu elastycznych godzin pracy i dobrych zarobków.

Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta? Potencjalny kierowca musi mieć minimum 20 lat, a także posiadać prawo jazdy kat. B od co najmniej roku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kierowca Botla lub Ubera nie musi wykonywać pracy własnym samochodem, nawet jeżeli ten spełnia narzucone przez firmę warunki (m.in. rocznik maks. 2001) - firmy oferują swoim pracownikom własne samochody. Z uwagi na fakt, że praca w firmie Bolt czy Uber ma podobny charakter do pracy klasycznego taksówkarza, kierowcy otrzymujący zlecenia za pośrednictwem aplikacji muszą posiadać licencję taksówkarską.

Aby aplikować do pracy jako kierowca Ubera lub Bolta, wystarczy założyć profil kierowcy w dedykowanej aplikacji mobilnej i przesłać wymagane przez firmę dokumenty, m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, zdjęcie i zaświadczenie o niekaralności.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać kierowcą TIR-a, taksówki, Bolta lub Ubera? Koniecznie zajrzyj na stronę jakiwniosek.pl - znajdziesz tam poradniki, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces zdobywania wymaganych uprawnień. Umieszczono tam również wnioski i dokumenty wymagane na różnych etapach załatwiania sprawy!