bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 23 czerwca 2023
  • wyświetleń: 166

Jak dobrać buty do biegania? Praktyczne porady.

Materiał partnera:

Biegowy szał ogarnął całą Polskę - widać to gołym okiem w parkach, na ulicach czy leśnych ścieżkach. Chcesz dołączyć do grona biegaczy, ale nie wiesz, na jakie buty się zdecydować? Dzisiejszy wpis jest właśnie dla Ciebie!

jak dobrac buty do biegania praktyczne porady


4 najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając buty do biegania1. Rodzaj stopyJeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań butów do biegania i wyruszeniem na pierwszy (lub kolejny już) trening powinieneś sprawdzić, jaka jest Twoja biomechanika kroku biegowego, a więc najprościej mówiąc... jaki masz rodzaj stopy. Dlaczego ten aspekt jest tak istotny? M.in. ze względu na fakt, że nieprawidłowo dobrane obuwie do czynnego uprawiania tego sportu może prowadzić do wystąpienia uszkodzeń i przeciążeń stawów i/lub mięśni oraz dotkliwych w skutkach kontuzji, które mogą wyłączyć Cię z regularnych ćwiczeń na długi czas.

Jeżeli więc chcesz uniknąć takiego scenariusza (a wierzymy, że tak właśnie jest), to zawczasu zobacz, czy masz stopy supinujące, pronujące czy też neutralne. Jak odróżnić od siebie poszczególne rodzaje? Jest to dość proste - wystarczy zaobserwować jak zachowuje się staw skokowy.

  • stopa supinująca - podczas przeciążenia staw skokowy odchyla się na zewnątrz;
  • stopa pronująca - staw skokowy podczas biegu odchyla się do wewnątrz. To właśnie w przypadku butów do biegania dla posiadaczy stóp pronujących producenci decydują się na wsparcie biegaczy poprzez zastosowanie systemów stabilizujących krok biegowy, co skutecznie niweluje wszelkie przeciążenia;
  • stopa neutralna - staw skokowy pozostaje w stabilnej pozycji przez cały czas biegu i nie wykazuje żadnych odchyleń;


man choosing shoes for hiking


2. Rodzaj nawierzchniPoszukując właściwych butów do biegania, koniecznie weź pod uwagę także typ podłoża, na którym najczęściej będziesz trenować, gdyż poszczególne modele oferują inną amortyzację oraz stabilizację stóp. W ofercie najbardziej znanych producentów biegówek znaleźć można bowiem modele przeznaczone stricte na twarde nawierzchnie (asfalt, beton czy ubite ścieżki), jak i te stworzone z myślą o bieganiu w terenie tzw. buty trailowe, które znakomicie sprawdzają się np. podczas biegania po lesie. Niezdecydowani lub też po prostu ci, którzy lubią mieć wybór, mogą sięgnąć po trzeci z dostępnych rodzajów obuwia dla biegaczy, a więc po buty uniwersalne. Łączą one cechy wcześniej wspomnianych modeli, dzięki czemu można je wykorzystywać na twardych nawierzchniach oraz na leśnych i górskich ścieżkach.

3. AmortyzacjaW jaki poziom amortyzacji powinny być wyposażone buty do biegania damskie lub męskie? Odpowiedź na to pytanie dla wielu osób może być zaskakująca, ale to właśnie waga ciała początkującego bądź bardziej zaawansowanego biegacza determinuje to, jaka amortyzacja będzie właściwa. W tym przypadku zasada jest dość prosta - im większa jest masa ciała, tym większa powinna być amortyzacja, gdyż to właśnie ona odpowiada za pochłanianie części wstrząsów powstających na skutek zderzenia się stóp z podłożem. Pamiętaj, że podczas biegu stopy lądują na ziemi ze znacznie większym impetem, a duża masa ciała sprawia, że na stawy, ścięgna oraz mięśnie oddziałuje większa siła.

cropped shot of an unidentifiable young hikers fee


4. Długość i szerokość stopyNiemniej ważnym aspektem jest prawidłowe dopasowanie obuwia do długości i szerokości stóp. Już na samym początku pragniemy Cię uczulić na to, że sugerowanie się rozmiarem starych butów nie jest dobrą praktyką, ponieważ na skutek intensywnego użytkowania z pewnością zmieniły one nie tylko swój kształt, ale też rozmiar. Aby przekonać się, jaki rozmiar butów do biegania od La Sportiva (czy też każdego innego brandu) będzie odpowiedni, wykonaj pomiar. Połóż na równej powierzchni kartkę papieru, postaw na niej stopę, a następnie obrysuj jej kształt. Z otrzymanego rysunku odczytaj długość oraz szerokość stopy i z tymi cennymi informacjami ruszaj na poszukiwania.