bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 27 czerwca 2023
  • wyświetleń: 357

Latem ważna jest nie tylko ochrona skóry. Zabezpiecz oczy przed słońcem!

Materiał partnera:

Latem należy kompleksowo zadbać o skórę, tak aby ochronić ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Liczne badania na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz brak ochrony w postaci filtrów przeciwsłonecznych może prowadzić nie tylko do oparzeń skórnych i udaru cieplnego, ale również zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory, w tym na raka skóry. Choć wśród Polaków stosowanie filtrów UV jest coraz bardziej powszechne, wiele osób zapomina o ochronie skóry głowy oraz oczu.

ochrona oczu


Dlaczego warto stosować ochronę UV?Zgodnie z aktualnie obowiązującymi wytycznymi filtry SPF powinno się stosować przez cały rok - nawet pochmurną jesienią czy w okresie zimowym promienie słoneczne oddziałują na skórę i organizm człowieka. Do tradycyjnego kremu UV stosowanego na twarz oraz inne nieosłonięte przez odzież części ciała, warto dołączyć również krople do oczu z filtrem UV, mające za zadanie ochronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym. Jest to szczególne ważne w przypadku osób, które borykają się z nadwrażliwością oczu bądź z ich wysuszeniem.

Jak działają krople do oczu z filtrem UV i dlaczego warto je stosować?Krople z filtrem w swoim składzie posiadają oprócz okulistycznego filtru UV również kwas hialuronowy bądź inną substancję czynną o charakterze nawilżającym i kojącym. Dzięki temu mogą być one stosowane z powodzeniem przez większość osób, bez ryzyka skutków ubocznych oraz przykrych dolegliwości. Sprawdzą się więc doskonale dla tych, którzy odczuwają podrażnienie oczu, pracują bądź spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu i na słońcu. Krople tego rodzaju świetnie łagodzą wszelki dyskomfort oraz uczucie piasku czy ciała obcego pod powiekami spowodowane m.in. wysuszeniem worka spojówkowego. Krople z filtrem UV można (i trzeba) stosować w codziennej pielęgnacji oczu. Warto zaznaczyć, że większość kropel tego rodzaju można stosować również w przypadku korzystania ze szkieł kontaktowych. Wybierając krople do oczu z filtrem warto zwrócić uwagę na skład produktu - najbardziej wartościowe są te, które nie zawierają zbędnych środków konserwujących. Przy stosowaniu środków z filtrem warto zadbać o higienę w trakcie ich aplikacji oraz zwrócić uwagę na datę przydatności po otwarciu deklarowaną przez producenta (z reguły krople mają dość krótką datę ważności).

Ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznymOchrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV to nie tylko stosowanie kropel z filtrem, ale również odpowiednia codzienna pielęgnacja. Kąpiele w morzu czy w jeziorze mogą być przyczyną licznych infekcji bakteryjnych - dlatego też warto stosować nie tylko okulary do pływania, ale również szybko interweniować w przypadku ewentualnych podrażnień czy urazów. Na co dzień warto jest korzystać z dobrej jakości okularów słonecznych (zakupionych w sklepie optycznym), a w przypadku noszenia okularów korekcyjnych rozważyć zakup nakładek zaciemniających z filtrem UV bądź specjalnych okularów do noszenia w słoneczne dni. Dzięki okularom z dużej mierze można zminimalizować wpływ promieniowania na wzrok.

Osoby, które korzystają na co dzień z soczewek kontaktowych noszonych przez dłuższy czas (czyli tych dwutygodniowych, miesięcznych czy kwartalnych) powinny rozważyć przejście na szkła jednodniowe. Pozwalają one w dużym stopniu zminimalizować ryzyko infekcji, zapalenia spojówek oraz podrażnień - szczególnie w przypadku aktywności fizycznej czy kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych.