bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 30 czerwca 2023
  • wyświetleń: 775

Windykacja, czyli jak odzyskać pieniądze od wierzyciela?

Materiał partnera:

Pożyczyłeś komuś pieniądze i nie możesz doprosić się zwrotu? A może twój kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktur? Zapewne słyszałeś kiedyś termin "windykacja". Jest to proces, którego celem jest skłonienie dłużnika do uregulowania należności. Można przeprowadzić go samodzielnie, albo zlecić prawnikowi lub firmie windykacyjnej. Windykacja długów składa się z trzech etapów. Pierwszym jest windykacja polubowna, drugim postępowanie sądowe a trzecim egzekucja komornicza. Wyjaśniamy, na czym polega każdy z nich

pexels.com


1. Czym jest windykacja należności?
2. Windykacja polubowna
3. Od postępowania sądowego do wszczęcia windykacji komorniczej

Czym jest windykacja należności?Problem z odzyskiwaniem należnych pieniędzy dotyka coraz więcej przedsiębiorców i osób prywatnych. Pożyczając komuś pieniądze, warto być mądrym przed szkodą i spisać umowę pożyczki. Wówczas będziemy mieć podstawę do tego, aby trzeba zorientować się, jak odzyskać należne nam pieniądze. W tym celu najlepiej wpisać w wyszukiwarkę zapytanie "windykacja co to?". Dowiemy się wówczas, że windykacja jest szeregiem działań, mających na celu wyegzekwowanie spłaty długu, opartym na obowiązujących przepisach prawnych. Niektórzy wierzyciele zajmują się tym samodzielnie. Lepiej jednak powierzyć sprawę firmie windykacyjnej lub prawnikowi. Jest to najbardziej rozsądne działanie, ponieważ powierzenie sprawy specjalistom, zwiększa szansę na odzyskanie pieniędzy. Niektóre firmy windykacyjne prowadzą skup długów. Oznacza to, że zamiast prowadzić działania windykacyjne, firma kupuje dług dla siebie, płaci wierzycielowi określony procent a następnie odzyskuje pieniądze od dłużnika. Specjaliści od windykacji znają skuteczne sposoby na ściąganie długów od wierzycieli. Poniżej omówimy każdy etap odzyskiwania należności.

Windykacja polubownaDziałania na rzecz odzyskania długu rozpoczyna się zawsze od windykacji polubownej, znanej także jako windykacja miękka. Jest to etap przyjazny dla dłużnika. Pracownicy firm windykacyjnych najpierw starają się dojść do porozumienia w sprawie spłaty należności. Do tych działań zalicza się wysyłanie do dłużnika monitów przypominających o konieczności uregulowania należności tradycyjną pocztą lub mailem. Przypominanie o powstałym zadłużeniu odbywa się również telefonicznie. Jeśli to nie pomoże, wysyła się przedsądowe wezwanie do zapłaty. Postępowanie polubowne może polegać również na negocjacjach z dłużnikiem. Okazuje się, że skuteczna windykacja należności, to także przesłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o planowanym wpisie do rejestru dłużników biura informacji gospodarczej. Przedsiębiorcy zdają sobie bowiem sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą taki wpis.

Od postępowania sądowego do wszczęcia windykacji komorniczejJeżeli postępowanie polubowne nie przyniesie pożądanych rezultatów, firma kieruje sprawę na drogę windykacji sądowej. Oznacza to, że do sądu składany jest pozew o wydanie nakazu zapłaty. Jeśli udowodnimy przed sądem, że wierzyciel unika z nami kontaktu i nie chce negocjować, działa to na jego niekorzyść. Windykację sądową kończy wydanie przez sąd nakazu zapłaty lub wyroku. Bardzo ważne jest uzyskanie klauzuli wykonalności, ponieważ umożliwi ona wszczęcie postępowania komorniczego. Jeśli dłużnik uchyla się od wykonania nakazu sądu i nie spłaca zadłużenia, możemy wnieść sprawę do komornika, który rozpocznie postepowanie egzekucyjne. Sposób działania komornika zależy od tego, czego domaga się wierzyciel. Należności mogą być ściągane np. z wynagrodzenia dłużnika lub z jego majątku.