bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 30 czerwca 2023
  • wyświetleń: 317

Wdrażanie pakietu mobilności dla kierowców: kroki, które powinien podjąć każdy menedżer floty

Materiał partnera:

Pakiet mobilności to zestaw unijnych przepisów, które dotyczą ważnych kwestii związanych z transportem - m.in. czasu pracy kierowców czy wykorzystania tachografów. Jak wdrożyć nowe regulacje w swojej firmie?

Wdrażanie pakietu mobilności dla kierowców


Co to jest pakiet mobilności?



Ogłoszony w 2020 roku pakiet mobilności to grupa nowych przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, które są sukcesywnie wprowadzane od sierpnia 2020. Poszczególne zmiany zostały rozplanowane na kilka następnych lat - ostatnie zasady mają wejść w życie w 2026 roku. Pakiet mobilności już teraz zdążył jednak spowodować spore zmiany w branży TSL. Przepisy dotyczą kwestii takich jak:

  • czas pracy kierowców - m.in. zakaz tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu, zmiany w długości i planowaniu przerw, obowiązkowy powrót do siedziby firmy lub miejsca zamieszkania co najmniej raz na 4 tygodnie;
  • dokładniejsze dokumentowanie transportu międzynarodowego w tachografie - m.in. obowiązek wprowadzenia symbolu nowego państwa przy pierwszym postoju po przekroczeniu granicy;
  • płace kierowców - przede wszystkim wyrównanie stawek do wysokości płacy minimalnej w krajach, przez które przebiega trasa.


Od lutego 2022 r. obowiązuje także nakaz powrotu do kraju zarejestrowania pojazdu raz na 8 tygodni (wraz z udokumentowaniem trasy). Na sierpień 2023 roku zaplanowano kolejną ważną zmianę - wszystkie nowe samochody ciężarowe będą fabrycznie wyposażone w tachografy piątej generacji, które wprowadzają szereg funkcji związanych z automatycznym rejestrowaniem przekraczania granicy. W następnych latach takie urządzenia będą stopniowo stawać się obowiązkowe również w starszych pojazdach. To jednak nie wszystkie zmiany - warto zapoznać się również z zasadami dotyczącymi kabotażu i usług cross-trade.

Wdrożenie pakietu mobilności krok po kroku



Pierwszym krokiem do wdrożenia nowych zasad unijnych powinno być dostosowanie systemu pracy. Zmiany na tym polu pozwolą zapewnić zgodność harmonogramu tras oraz czasu pracy kierowców z odświeżonymi regulacjami dotyczącymi odpoczynku. Następnie należy zająć się instalacją tachografów piątej generacji, które już niedługo będą obowiązkowe dla nowych modeli samochodów ciężarowych.

Kolejny krok to wprowadzenie nowych urządzeń również w starszych modelach - mimo że jeszcze nie jest to wymagane, warto zająć się tym już teraz. Aby sprawnie przejść przez ten proces, można postawić na wsparcie zewnętrznych firm zajmujących się zarządzaniem flotą. Jednym z takich przedsiębiorstw działających na polskim rynku jest VDO Fleet - z usług firmy korzysta już ponad 20 tysięcy klientów.

Zmiany wynikające z wdrożenia pakietu mobilności



Nowe regulacje obejmują sporo istotnych kwestii związanych z transportem. Pakiet mobilności dla kierowców oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo zawodowe, łatwiejszą obsługę dokumentów dzięki nowym tachografom, bardziej przejrzyste rozliczenia, a także potencjał zwiększenia zarobków. Z perspektywy firm zmiany mogą spowodować za to wzrost kosztów, który będzie wiązać się również z wyższymi stawkami za transport - szczególnie na trasach międzynarodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na potencjalnie korzystny wpływ pakietu mobilności na braki kadrowe, który wiąże się bezpośrednio z lepszymi warunkami dla kierowców. Co więcej, nowe regulacje pozwolą ujednolicić funkcjonowanie rynku transportu w różnych krajach Unii Europejskiej, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa na drogach oraz bardziej uczciwą konkurencję.