bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 30 czerwca 2023
  • wyświetleń: 190

Wdrażanie pakietu mobilności dla kierowców: kroki, które powinien podjąć każdy menedżer floty

Materiał partnera:

Pakiet mobilności to zestaw unijnych przepisów, które dotyczą ważnych kwestii związanych z transportem - m.in. czasu pracy kierowców czy wykorzystania tachografów. Jak wdrożyć nowe regulacje w swojej firmie?

Wdrażanie pakietu mobilności dla kierowców


Co to jest pakiet mobilności?Ogłoszony w 2020 roku pakiet mobilności to grupa nowych przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej, które są sukcesywnie wprowadzane od sierpnia 2020. Poszczególne zmiany zostały rozplanowane na kilka następnych lat - ostatnie zasady mają wejść w życie w 2026 roku. Pakiet mobilności już teraz zdążył jednak spowodować spore zmiany w branży TSL. Przepisy dotyczą kwestii takich jak:

  • czas pracy kierowców - m.in. zakaz tygodniowego odpoczynku w kabinie pojazdu, zmiany w długości i planowaniu przerw, obowiązkowy powrót do siedziby firmy lub miejsca zamieszkania co najmniej raz na 4 tygodnie;
  • dokładniejsze dokumentowanie transportu międzynarodowego w tachografie - m.in. obowiązek wprowadzenia symbolu nowego państwa przy pierwszym postoju po przekroczeniu granicy;
  • płace kierowców - przede wszystkim wyrównanie stawek do wysokości płacy minimalnej w krajach, przez które przebiega trasa.


Od lutego 2022 r. obowiązuje także nakaz powrotu do kraju zarejestrowania pojazdu raz na 8 tygodni (wraz z udokumentowaniem trasy). Na sierpień 2023 roku zaplanowano kolejną ważną zmianę - wszystkie nowe samochody ciężarowe będą fabrycznie wyposażone w tachografy piątej generacji, które wprowadzają szereg funkcji związanych z automatycznym rejestrowaniem przekraczania granicy. W następnych latach takie urządzenia będą stopniowo stawać się obowiązkowe również w starszych pojazdach. To jednak nie wszystkie zmiany - warto zapoznać się również z zasadami dotyczącymi kabotażu i usług cross-trade.

Wdrożenie pakietu mobilności krok po krokuPierwszym krokiem do wdrożenia nowych zasad unijnych powinno być dostosowanie systemu pracy. Zmiany na tym polu pozwolą zapewnić zgodność harmonogramu tras oraz czasu pracy kierowców z odświeżonymi regulacjami dotyczącymi odpoczynku. Następnie należy zająć się instalacją tachografów piątej generacji, które już niedługo będą obowiązkowe dla nowych modeli samochodów ciężarowych.

Kolejny krok to wprowadzenie nowych urządzeń również w starszych modelach - mimo że jeszcze nie jest to wymagane, warto zająć się tym już teraz. Aby sprawnie przejść przez ten proces, można postawić na wsparcie zewnętrznych firm zajmujących się zarządzaniem flotą. Jednym z takich przedsiębiorstw działających na polskim rynku jest VDO Fleet - z usług firmy korzysta już ponad 20 tysięcy klientów.

Zmiany wynikające z wdrożenia pakietu mobilnościNowe regulacje obejmują sporo istotnych kwestii związanych z transportem. Pakiet mobilności dla kierowców oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo zawodowe, łatwiejszą obsługę dokumentów dzięki nowym tachografom, bardziej przejrzyste rozliczenia, a także potencjał zwiększenia zarobków. Z perspektywy firm zmiany mogą spowodować za to wzrost kosztów, który będzie wiązać się również z wyższymi stawkami za transport - szczególnie na trasach międzynarodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na potencjalnie korzystny wpływ pakietu mobilności na braki kadrowe, który wiąże się bezpośrednio z lepszymi warunkami dla kierowców. Co więcej, nowe regulacje pozwolą ujednolicić funkcjonowanie rynku transportu w różnych krajach Unii Europejskiej, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa na drogach oraz bardziej uczciwą konkurencję.