bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 3 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1174

Pieszego ciężki los. Wciąż nadal niebezpiecznie na drogach. Co z poprawą bezpieczeństwa?

Końcem czerwca informowaliśmy o budowie nowych świateł na ulicy Cieszyńskiej. MZD inwestycję argumentuje troską o bezpieczeństwo pieszych. Czy rzeczywiście w Wapienicy jest aż tak źle? Postanowiliśmy się przyjrzeć tej sprawie nieco bliżej. Pod lupę wzięliśmy również inny rejon miasta.

Nie taki diabeł straszny, jak go malująW sprawie bezpieczeństwa na ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej zwróciliśmy się do oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji. Poprosiliśmy o dane, które dotyczą wyremontowanej części ulicy, tj. od Ronda Hulanka do granicy miasta (Jaworza). Na omawianym odcinku drogi od 2021 roku odnotowano w sumie ponad sto zdarzeń drogowych. Oczywiście to dane na podstawie interwencji patroli mundurowych. Rzeczywista ilość kolizji może być większa, jeśli uczestnicy zdecydują się spisać oświadczenie bez udziału służb.

  • 2021r. - 47 zdarzenia drogowe,
  • 2022r. - 54 zdarzenia drogowe,
  • 2023r. (do 04.07) - 33 zdarzenia drogowe.


ul. Cieszyńska, rondo, wapienica
fot. MZD Bielsko-Biała


Poprosiliśmy również o wyszczególnienie zdarzeń w rejonie skrzyżowania z ul. Zniczową, gdzie Miejski Zarząd Dróg postanowił poprawić bezpieczeństwo pieszych poprzez budowę sygnalizacji świetlnej. Z uzyskanych danych wynika, że w okresie 01.08.2021r. - 04.07.2023r. odnotowano tylko 1 zdarzenie drogowe.

Zdarzenia w rejonie przejść dla pieszych, w większości przypadków na szczęście dotyczą samych pojazdów. Poszkodowany jest kierujący, który zwalnia lub przepuszcza pieszych, a w jego tył wjeżdża w tym czasie kierowca, który nie zachował bezpiecznej odległość.

Na Folwarku walka o życieKolejne przejścia, na których rzeczywiście ważą się losy bezpieczeństwa pieszych są na alei Andersa w Bielsku-Białej. Pokonanie dwupasmowej drogi w centrum miasta zdecydowanie nie należy do łatwych a szczególnie, jeśli brak na przejściu sygnalizacji świetlnej. Z takimi problemami mamy właśnie do czynienia w rejonie tzw. "Folwarku". Poniżej skrzyżowania z al. Armii Krajowej są dwa przejścia dla pieszych, bardzo często uczęszczane, których pokonanie w godzinach szczytu stanowiło do tej pory nie lada wyczyn. Sytuację oczywiście poprawiła zmiana przepisów. Na pierwszy rzut oka widać poprawę kultury jazdy kierowców, ale jednak nadal dochodzi tutaj bardzo często do niebezpiecznych sytuacji. Ile dokładnie ich? - O to zapytaliśmy oficera prasowego bielskiej policji

Dane przedstawiają się następująco:
  • 2021r. - 22 zdarzenia drogowe,
  • 2022r. - 30 zdarzeń drogowych,
  • 2023r. (do 25.07) - 15 zdarzeń drogowych.


kolizja bielsko folwark andersa najechanie
Kolizja trzech osobówek na al. Andersa - 4.07.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika


Co z bezpieczeństwem pieszych?Powyższe dane dotyczącą obu przejść, zarówno tego na jezdni w kierunku wschodnim jak i zachodnim. W tej sprawie zwróciliśmy się do Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. Zapytaliśmy, czy wzorem podjętych działań na ul. Cieszyńskiej w Wapienicy, planowane są podobne, mające na celu podnieść bezpieczeństwo na innych przejściach dla pieszych na terenie miasta, w tym także na al. Andersa w rejonie "Folwarku". Do chwili publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać odpowiedzi w tym temacie. Do sprawy będziemy wracać.

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.