bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 11 lipca 2023
  • wyświetleń: 2129

Nowe bariery na S-1 w Pietrzykowicach po majowej kolizji

Z tematem barier energochłonnych na S-1 w Pietrzykowicach zgłosił się do nas czytelnik. Jego niepokój wzbudził fakt, że na moście nadal brakuje barier, mimo że upłynął ponad miesiąc od zdarzenia podczas którego zostały zniszczone.

kolizja wypadek ciężarówka
Zderzenie ciężarówki z barierami - 29.05.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika


Pechowy poranekPrzypomnijmy. Bariery na S-1 w Pietrzykowicach zniszczone zostały podczas zdarzenia z dnia 29 maja bieżącego roku. O poranku, tuż po godzinie 6.00 doszło do wystrzału opony w ciężarowym MANie. Wytrącony z toru jazdy pojazd ciężarowy zniszczył infrastrukturę drogową na długości 100 metrów. Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie został ranny.


Na ten moment miejsce zdarzenia jest dodatkowo oznakowane. Wprowadzono również ograniczenie prędkości na jezdni w stronę Bielska-Białej. Takie działania oczywiście nie uchronią nas od zdarzeń losowych, jakim jest niewątpliwie wystrzał opony.

Uszkodzone bariery na S-1 w Pietrzykowicach · fot. Nadesłane przez czytelnika


Kiedy będzie bezpiecznie?W sprawie naprawy zniszczonej infrastruktury zwróciliśmy się do katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W dniu dzisiejszym, 11 lipca wpłynęła do nas odpowiedź.

W wyniku zdarzenia uszkodzonych zostało około 100 mb barier oraz infrastruktura obiektu mostowego (żywice, styki, zabezpieczenia prześwitów, tabliczki). Natychmiast po zdarzeniu przystąpiliśmy do prac związanych z demontażem oraz zabezpieczeniem miejsca zdarzenia. W związkuz tym, iż istniejacy na obiekcie system barier nie jest aktualnie oferowany, wystąpiono do producenta barier o produkcję systemu zgodnego z zastosowanym w tym fragmencie drogi ekspresowej S1. Aktualnie producent finalizuje produkcję niezbędnego asortymentu. W związku z koniecznością oczekiwania na dostawę systemu, aktualny termin naprawy uszkodzonej infrastruktury to koniec lipca br.

W celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia zastosowano system uproszczony, do którego zamontowane są standardowe prowadnice, ponadto na całości miejsca zdarzenia wprowadzono tymczasową organizacje ruchu, a także ustawiono dodatkowe elementy BRD.

Marek PrusakGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad


Wystrzał opony może przydarzyć się każdemu!Kiedy mówi się o wystrzale opony, większość osób kojarzy ten problem tylko z samochodami ciężarowymi. To poważny błąd! Jako kierujący musimy być przygotowani, że taka niemiła niespodzianka może przydarzyć nam się również w osobówce. Niespełna tydzień temu, 6 lipca w czwartek na S-1 w Żywcu kierujący osobowym Volvo w wyniku wystrzału jednej z opon stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę. Kolizja miała miejsce na jednojezdniowym odcinku ekspresówki, na szczęście nikt nie został ranny.

wystrzał opony S-1 s1 żywiec ekspresówka
Wystrzał opony na S-1 w Żywcu - 06.07.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.