bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 10 lipca 2023
  • wyświetleń: 1945

Inflacja zjada oszczędności, trawy niestety nie chce

Wielu czytelników wysyłało nam zdjęcia wysokiej trawy przy drodze. Niejednokrotnie, bardzo utrudniała ona włączenie się do ruchu na skrzyżowanie ze względu na ograniczoną widoczność. 5 czerwca zwróciliśmy się w tej sprawie do Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej. Po blisko 30 dniach, w miniony piątek uzyskaliśmy odpowiedź w tej sprawie.

trawa bielsko koszenie utrzymanie pasa zieleni
Wysoka trawa na skrzyżowaniu ul. Kolistej i al. Andersa · fot. pj / bielskiedrogi.pl


Większe koszty, mniejszy zakres pracW roku bieżącym pula środków na dwukrotne koszenie traw przy głównych ciągach w pasie drogowym i jednokrotne wycięcie rdestu japońskiego w miesiącach czerwiec i koniec sierpnia , w sumie wyniosła 1 355 744,26 zł. W roku 2022 koszt dwukrotnego koszenia traw przy głównych ciągach w pasie drogowym, jednokrotnego wycięcia rdestu japońskiego, jednokrotnego koszenia rowów i skarp, jednokrotnego koszenia ulic przelotowych i zbiorczych jak również jednokrotnego koszenia ulic gminnych (wąskich i krętych), oraz jednokrotnego oprysku chodników, opasek, placów i deptaków wyniósł 942 559,52zł. Zwiększenie środków w 2023r. i zmniejszenie zakresu wykonywanych prac, związane jest z postępującą inflacją, co przekłada się na wzrost kosztów usług.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej


Trawa
fot. MZD Bielsko-Biała


Zmiana terminu koszeniaBiorąc pod uwagę ilość otrzymanych środków, istnieje możliwość przeprowadzenia dwukrotnego koszenia głównych ciągów ulic. W roku ubiegłym koszenia te przeprowadzono w okresie najsilniejszego wzrostu traw tj. w miesiącu maju i czerwcu. Jednakże w okresie września porost traw był zbyt duży, co stwarzało ograniczenia widoczności w okresie jesiennym. W roku bieżącym terminy koszeń zostały przesunięte tak, aby odpowiednia widoczność przy ulicach zachowana była jak najdłużej.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej


Czy uda się uzyskać więcej środków na dodatkowe działania?MZD podejmuje działania w celu przyznania dodatkowych środków na trzecie koszenie jesienne, co umożliwi również przesunięcie drugiego terminu koszenia na początek sierpnia i zachowania odpowiedniej widoczności w okresie jesiennym.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej


Szalejąca inflacja skuteczni ogranicza inwestycje oraz zakres prowadzonych prac na terenie miasta. Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie ma styczności z tym zjawiskiem i nie odczuwa go na własnej skórze. Z podobnymi problemami jak my, boryka się każde miasto w Polsce. W sierpniu ulicami Bielska-Białej przejedzie wyścig kolarski Tour de Pologne. Jak w poprzednich latach, przed tym medialnym wydarzeniem można spodziewać się wzmożonych pielęgnacyjnych zieleni.

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Praca: Bielsko, Czechowice, Pszczyna, Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.