bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 11 lipca 2023
  • wyświetleń: 293

Kredyt na używane auto: na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty

Materiał partnera:

Czy wiesz, czym jest kredyt na używane auto i czego potrzebujesz, aby uzyskać tego typu pożyczkę? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę i co jeszcze musisz wiedzieć?

kredyt na używane auto


Kredyt na samochódKredyt na auto to zobowiązanie celowe - oznacza to, że jest zaciągane na sfinansowanie konkretnego celu, czyli w tym wypadku w celu zakupu samochodu. Z takich środków możesz nabyć zresztą nie tylko samochód, ale też wiele innych pojazdów, jak np. skuter, motocykl, quad czy kamper, a nawet przyczepę i traktor. Co równie ważne, o kredyt na auto może starać się zarówno osoba fizyczna, jak i firma. O kredyt oczywiście najlepiej ubiegać się w banku. Możliwe jest zaciągnięcie kredytu na nowe lub używane auto, z wielu powodów korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się drugie z wymienionych. Kredyt na używany samochód może przybrać formę celowego kredytu samochodowego lub zwykłego kredytu gotówkowego - w takim wariancie masz większą swobodę w późniejszym wydaniu zdobytych środków.

Czym jest kredyt na samochód używany?Kredyt na samochód używany jest produktem, który znajdziesz w wielu bankach komercyjnych, a także samochodowych. W takim przypadku kredytodawca udziela pożyczki, finansując tym samym koszt zakupu danego pojazdu w całości lub tylko w części. Na kredytobiorcę nałożony jest natomiast obowiązek spłaty kredytu zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Warto wiedzieć, że kredyt na używany samochód możesz zaciągnąć niezależnie od tego, czy auto chcesz kupić od osoby prywatnej, czy też w komisie. Co ciekawe, niektóre banki mogą nawet udzielać kredytu na zakup samochodu używanego zza granicy.

Co musisz zrobić, aby otrzymać kredyt na samochód używany? Z pewnością musisz dysponować stosowną zdolnością kredytową - podobnie zresztą jak przy zaciąganiu jakiegokolwiek innego kredytu. To zdolność kredytowa w głównej mierze decyduje o tym, czy dostaniesz dane zobowiązanie. Z tego powodu najczęściej zostaniesz poproszony przez doradcę o złożenie dokumentu, który potwierdzi uzyskiwane przez Ciebie dochody. Czasem bank może też sprawdzić Twoją historię kredytową w bazach BIK. Jako że kredyt na samochód używany to zobowiązanie celowe, musisz mieć przygotowane również informacje dotyczące zakupywanego pojazdu.

Koszt kredytu na samochód używanyFaktyczny koszt kredytu na używany samochód zależy od wielu czynników, a różnice między poszczególnymi bankami mogą być dość spore. W głównej mierze na koszty zaciąganego kredytu wpływają dwa elementy: oprocentowanie kredytu oraz płacona prowizja. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że im są one niższe, tym niższe będą również koszty kredytu. Jeżeli chcesz oszacować koszty kredytu, możesz skorzystać z różnego rodzaju wyszukiwarek i kalkulatorów dostępnych w sieci. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak skontaktowanie się z doradcą z Twojego banku.

Kredyt na samochód używany - formalności i dokumentyZłożenie wniosku o kredyt celowy, taki jak kredyt na używany samochód, wcale nie jest trudne - często możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy Ci jedynie dostęp do internetu. Warto też zauważyć, że poszczególne procedury mogą się nieco różnić zależnie od tego, na który bank się zdecydujesz, zakłada się jednak, że do zaciągnięcia kredytu konieczne są:

  • dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodów,
  • dokumentacja dotycząca nabywanego samochodu.


Pamiętaj też, aby zawsze dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty kredytowe przed podpisaniem umowy.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:
  1. https://autokult.pl/na-co-zwracac-uwage-decydujac-sie-na-kredyt-samochodowy,6809429237278337a
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-wady-kredytu-samochodowego/
  3. https://www.superauto.pl/kredyt
  4. https://www.autocentrum.pl/publikacje/kobieta-i-auto/kredyt-na-zakup-auta-co-powinnas-wiedziec/
  5. https://www.totalmoney.pl/lp/kredyt-na-samochod-uzywany