![[WIDEO] Ten film miał mieć ciekawy tytuł ale opadły nam ręce...](https://img.bielskiedrogi.pl/ib/723be722eb71d22b438e79b3d5c63f5a/12/2023/08/2023_08_24_09_55_09_adobe_premiere_pro_2023_e_budimex_pckul_2_materialy_zrodlowe_19_lipiec_2023_a27f.jpg)
Reklama
Informacje
- 31 lipca 2023
- wyświetleń: 3805
[FOTO] Nie za nisko, nie za wysoko. Interpretacja znaków ma kluczowe znaczenie
Wśród czytelników znajdziemy na pewno sporo osób, które kiedyś stanęły przed dylematem czy kierowany przez nich pojazd zmieści się pod wiaduktem. Nieznajomość wysokości własnego środka transportu to jedno, ale dochodzi do tego również aspekt znajomości przepisów.
Przepisy mówią jasno
Kwestia oznakowania wiaduktów na drogami została jasno określona w przepisach. Zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej X metrów należy umieszczać jeżeli wysokość danego obiektu nad jezdnią jest mniejsza niż 4,5 metra. Na znaku podaje się liczbę o 0,5 metra mniejszą. Wysokość obiektu podaje się w obrębie drogi, w miejscu w którym jest ona najmniejsza. Znając zatem wysokość swojego pojazdu, wielu kierowców ryzykuje przejazd pod wiaduktem biorąc pod uwagę pół metrowy zapas. Jest to jednak niezgodne z przepisami i trzeba mieć tego pełną świadomość.
Dokonane przez nas pomiary pod dwoma obiektami w Bielsku-Białej potwierdzają, że oznakowanie zostawia dla zapominalskich margines błędu aby nie doszło do kolizji.
Na wspomniane znaki zakazu warto zwracać uwagę. Przekonał się o tym nie jeden kierowca, który uszkodził pojazd pod wiaduktem na ul. Krańcowej w Bielsku-Białej.

Podobnie sprawa wygląda ze znakami zakazu wjazdu pojazdów, o określonej szerokości. Tutaj ustawodawca przewidział margines 1 metra. Oznacza to, że jeśli znak zakazuje wjazdu samochodu o szerokości 3 metrów, to rzeczywista odległość pomiędzy ścianami wynosi 4 metry.
Reklama
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.