bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 31 lipca 2023
  • wyświetleń: 4013

[FOTO] Nie za nisko, nie za wysoko. Interpretacja znaków ma kluczowe znaczenie

Wśród czytelników znajdziemy na pewno sporo osób, które kiedyś stanęły przed dylematem czy kierowany przez nich pojazd zmieści się pod wiaduktem. Nieznajomość wysokości własnego środka transportu to jedno, ale dochodzi do tego również aspekt znajomości przepisów.

Wiadukt kolejowy nad ul. Trakcyjną w Bielsku-Białej · fot. pj / bielskiedrogi.pl


Przepisy mówią jasnoKwestia oznakowania wiaduktów na drogami została jasno określona w przepisach. Zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej X metrów należy umieszczać jeżeli wysokość danego obiektu nad jezdnią jest mniejsza niż 4,5 metra. Na znaku podaje się liczbę o 0,5 metra mniejszą. Wysokość obiektu podaje się w obrębie drogi, w miejscu w którym jest ona najmniejsza. Znając zatem wysokość swojego pojazdu, wielu kierowców ryzykuje przejazd pod wiaduktem biorąc pod uwagę pół metrowy zapas. Jest to jednak niezgodne z przepisami i trzeba mieć tego pełną świadomość.

Dokonane przez nas pomiary pod dwoma obiektami w Bielsku-Białej potwierdzają, że oznakowanie zostawia dla zapominalskich margines błędu aby nie doszło do kolizji.

Wiadukt kolejowy nad ul. Mazańcowicką w Bielsku-Białej · fot. pj / bielskiedrogi.pl


Na wspomniane znaki zakazu warto zwracać uwagę. Przekonał się o tym nie jeden kierowca, który uszkodził pojazd pod wiaduktem na ul. Krańcowej w Bielsku-Białej.

wiadukt bielsko krańcowa
Uszkodzony pojazd pod wiaduktem na ul. Krańcowej w Bielsku-Białej · fot. Nadesłane przez czytelnika


Podobnie sprawa wygląda ze znakami zakazu wjazdu pojazdów, o określonej szerokości. Tutaj ustawodawca przewidział margines 1 metra. Oznacza to, że jeśli znak zakazuje wjazdu samochodu o szerokości 3 metrów, to rzeczywista odległość pomiędzy ścianami wynosi 4 metry.

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.