bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 2091

[FOTO] Policyjne działania przeciwko "wyścigom słoni". Także na S-1 oraz S-52

Od początku lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi. Ich wprowadzenie ma zapobiegać tzw. wyścigom słoni na autostradach i drogach ekspresowych, a tym samym przyczynić się do bezpieczeństwa i zwiększenia płynności ruchu. Śląscy policjanci prowadzili wczoraj wzmożone kontrole, sprawdzając, czy kierowcy przestrzegają nowych przepisów.

Policyjne działania przeciwko "wyścigom słoni". Także na S-1 oraz S-52
Policyjne działania przeciwko "wyścigom słoni" - 17.07.2023 · fot. KWP Katowice


Przez województwo śląskie przebiega ponad 250 km autostrad i 110 km dróg ekspresowych. To właśnie na nich, od 1 lipca, zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne, zakazujące wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi oraz zespołami pojazdów, których długość przekracza 7 metrów.

Aby sprawdzić, czy nowe przepisy są respektowane przez kierowców, policjanci śląskiej drogówki prowadzili w poniedziałek 17 lipca działania, mające zapobiegać tzw. wyścigom słoni. Wzmożone kontrole zostały przeprowadzone na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S-1 i S-52.

Mundurowi, oprócz ujawniania wykroczeń związanych z zakazem wyprzedzania, bacznie przyglądali się kierowcom, którzy nie stosowali się do obowiązku zachowania odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. W prowadzonych działaniach policjanci wykorzystali nie tylko nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale także dron i laserowe mierniki prędkości posiadające funkcję DBC (Distance Between Cars), które pozwalają na zmierzenie odległości pomiędzy samochodami.

Policyjne działania przeciwko "wyścigom słoni" - 17.07.2023 · fot. KWP Katowice


W wyniku wczorajszych działań policjanci ujawnili łącznie 72 wykroczenia. 46 z nich związanych było z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe, a 21 dotyczyło niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Mundurowi skontrolowali również pięciu kierowców, którzy na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku - zaniechali obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Policjanci apelują o ostrożność podczas poruszania się po drogach naszego województwa. - Pamiętajmy, że każde zdarzenie drogowe, zwłaszcza gdy dojdzie do niego na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie dozwolona prędkość jest większa, niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Usuwanie skutków takich zdarzeń wiąże się również z zatorami drogowymi, których rozładownie może trwać nawet kilka godzin.
Tylko stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz zdrowy rozsądek za kierownicą może sprawić, że bezpiecznie dotrzemy do celu
- podkreślają mundurowi.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KWP Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.