bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 1598

Te skrzyżowania sprawiają trudności kierowcom. Nie zostaną oznaczone

Jazda przez skrzyżowania równorzędne wielu kierowcom sprawia trudność. Może na nich dochodzić do niebezpiecznych sytuacji. Sprawę ułatwić by mogło oznakowanie takich miejsc - nie ma co jednak na to liczyć w każdym miejscu.

skrzyżowanie równoważne
Te skrzyżowania sprawiają trudności kierowcom. Nie zostaną oznaczone · fot. Google Maps


Są tacy kierowcy, a jest ich niemało, którzy nie widząc konkretnego oznakowania, omijają zasady ruchu drogowego. Bardzo często zdarza się tak na skrzyżowaniach równorzędnych, których w Bielsku-Białej nie brakuje.

- Skrzyżowanie równorzędne i pierwszeństwo dla pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony, to podstawowa zasada obowiązująca w ruchu drogowym. Niestety, wielu kierowców zapomina o tej podstawowej zasadzie, dobrze jest więc przypominać im o tym poprzez specjalne tablice sytuowane na wjazdach do takiego obszaru - zauważył Bronisław Szafarczyk, radny rady miejskiej w Bielsku-Białej.

Jak zauważył, "w wielu miejscach naszego miasta oznakowanie takie już funkcjonuje - skutecznie uprzedzając o obowiązującej organizacji ruchu i rozwiewając potencjalne wątpliwości".

- Niestety, są jednak jeszcze obszary, na których skrzyżowania równorzędne wprowadzono, jednak na wjazdach w nie „zapomniano" o tablicach informujących. Jednym z nich jest obszar ulic 13 Zakrętów — Pod Kasztanem — Grenady. W imieniu mieszkańców uprzejmie proszę o usytuowanie przedmiotowych tablic na wjazdach w obszar skrzyżowań równorzędnych w rejonie wymienionych ulic - zaapelował przedstawiciel bielszczan.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej poinformował, że "skrzyżowania równorzędne w miastach oznakowuje się w sytuacji, gdy z uwagi na geometrię skrzyżowania może ono być niewystarczająco postrzegane przez kierowcę".

- W takich sytuacjach Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej oznakowuje albo pojedyncze skrzyżowanie albo zespół skrzyżowań poprzez wprowadzenie znaku „obszar skrzyżowań równorzędnych”. Drugie z wymienionych rozwiązań stosuje się w obszarach zwartej zabudowy, gdzie jedna z ulic, swoimi parametrami może sugerować pierwszeństwo przejazdu. Na omawianych ulicach takie zjawisko nie występuje. Ponadto skrzyżowania równorzędne występują na szerszym obszarze niż tylko w ciągu ul. 13 Zakrętów - stwierdził wiceprezydent.

I zaznaczył, że "mając na uwadze powyższe, nie planuję oznakowania całego, tak rozbudowanego obszaru jako obszaru skrzyżowań równorzędnych".

raz / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.