bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 26 lipca 2023
  • wyświetleń: 1920

Zielone światło dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej? Budowa może kosztować kilka miliardów złotych

Końcem maja u ministra infrastruktury interweniowała posłanka Małgorzata Pępek. Jej pismo dotyczyło budowy drogi z Bielska-Białej do Głogoczowa - tak zwanej Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, łączącej miasto docelowo z Krakowem. Zauważa ona, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie dające "zielone światło" inwestycji, wskutek którego mogą zostać wznowione prace przygotowawcze.

Jest ważna decyzja dotycząca BDI. Kiedy rozpoczną się prace?
Czyżby prace budowlane Beskidzkiej Drogi Integracyjnej w końcu mogły ruszyć? Orzeczenie NSA daje na to szansę · fot. GDDKiA


- Beskidzka Droga Integracyjna to inwestycja, której powstanie było zapowiadane już od dawna. Jest ona kluczowa dla rozwoju całego regionu pogranicza województw małopolskiego i śląskiego, umożliwiając połączenie stolic Małopolski oraz Podbeskidzia. Ma ona odkorkować miejscowości położone przy DK 52, czyli przede wszystkim Kęty, Andrychów, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Inwestycja ta od roku 2018 była blokowana, jednak po oddaleniu skargi przez NSA prace związane z jej budową mogą się rozpocząć - podkreśla Pępek w skierowanej do resortu interpelacji.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej pyta też o fundusze na realizację inwestycji oraz plan działań.

Odpowiedź na pismo posłanki nadeszła w tym tygodniu - udzielił jej Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Zaznacza on, że potrzebne na ten cel pieniądze zostały zabezpieczone w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033).

Obecnie trwają końcowe prace z opracowaniem koncepcji, przeprowadzono także badania geofizyczne. W trzecim kwartale tego roku katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje otworzyć przetarg na wykonanie kolejnych badań - geologicznych i prób gruntu. By właściwe prace budowlane mogły ruszyć, niezbędne jest wybranie wykonawcy całej inwestycji i podpisanie z nim umowy.

Sekretarz stanu poruszył także kwestię potencjalnych kosztów budowy drogi i źródeł jej finansowania. - W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku zagwarantowane zostało finansowanie w ramach dostępnego limitu Programu w kwocie przekraczającej 6 miliardów złotych - wyjaśnia Weber. - Przedmiotowa inwestycja nie jest przewidywana do dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Nie przewiduje się też zamkniętej listy indykatywnej projektów GDDKiA objętych dofinansowaniem UE - dodał.

kr / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.