bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1738

Mieszkańcy chcą nowego przejścia dla pieszych. Ratusz odpowiada

Mieszkańcy Wapienicy domagają się wyznaczenia nowego przejścia dla pieszych na ul. Międzyrzeckiej, w rejonie Fit-Parku i dawnego biurowca FSM. Interwencję w tej sprawie podjął jeden z radnych, na którego pismo odpowiedzieli przedstawiciele Ratusza.

przejście dla pieszych
Mieszkańcy Wapienicy chcieliby, by w pobliżu dawnego biurowca FSM pojawiło się przejście dla pieszych · fot. pixabay.com


- Mieszkańcy wskazują, że przedmiotowy odcinek ulicy należy do bardzo niebezpiecznych - pisze w interpelacji radny Konrad Łoś. - We wskazanym miejscu dochodzi do bardzo groźnych sytuacji, także z udziałem dzieci. Kierowcy nie zachowują należytej ostrożności. Korzystanie z parku wymaga bezpiecznego skomunikowania dojść w jego obrębie, a niestety tak nie jest. Przejście od strony biurowca na drugą stronę jezdni jest bardzo niebezpieczne i utrudnione. Ponadto, sąsiedztwo kościoła powoduje, że ulica Międzyrzecka jest uczęszczana przez wielu pieszych, którzy udając się na nabożeństwo lub odwiedzając cmentarz nie mają możliwości bezpiecznej przeprawy przez ulicę - dodaje.

Radny zauważa też, że w trakcie modernizacji ul. Międzyrzeckiej było wyznaczone przejście dla pieszych w opisywanym miejscu. - Aktualnie pozostały po nim jedynie obniżone krawężniki przystosowane do nieistniejącej już "zebry" - podkreśla.

Jak w odpowiedzi wyjaśnia wiceprezydent Przemysław Kamiński, na ulicy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Co więcej, zgodnie z przepisami przejścia powinno się wyznaczać na głównych drogach, gdzie ruch pieszych jest intensywny.

Prawo zezwala także na przechodzenie przez drogę, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. - Dlatego też przekraczanie ul. Międzyrzeckiej, na wysokości biurowca dawnego FSM, jest dozwolone. Wykonanie obniżenia krawężnika w tym miejscu wskazuje możliwy, komfortowy i bezpieczny obszar przejścia (tzw. przejście sugerowane) - dodaje przedstawiciel Ratusza.

Zdaniem Kamińskiego wyznaczenie typowego przejścia dla pieszych nie jest gwarancją bezpieczeństwa. - Pieszy na przejściu sugerowanym zachowuje wzmożoną ostrożność i uwagę, przeciwnie do zachowań pieszych korzystających z przejścia przy obecnym przywileju pierwszeństwa - uważa wiceprezydent.

kr / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.