bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 16 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 650

Rynek motoryzacyjny w 2023 roku - jak Polacy kupują samochody?

Materiał partnera:

Nowy samochód podnosi komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa, a także pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie. W ostatnich latach dealerzy samochodów windowali ceny i maksymalnie wydłużali okres oczekiwania na pojazdy. Czy w 2023 roku coś się zmieniło w zakresie cen i dostępności samochodów? W jaki sposób możesz sfinansować zakup nowego pojazdu — prosto z fabryki lub używanego wcześniej przez innego kierowcę?

pexels.com


Ceny samochodów w 2023 roku — widoczne wzrosty, ale mniejsze niż w poprzednim rokuW 2022 roku ceny samochodów znacznie wzrosły. Nowe auta były średnio aż o 15% droższe niż w poprzednim roku. Ceny samego leasingu wzrosły o ponad 25%, a w skrajnych przypadkach nawet o ponad 60%. W 2023 roku rynek zaczyna się powoli stabilizować. Ceny na przestrzeni całego roku wzrosną o około 10% w porównaniu do ubiegłego. Sytuacja zaczyna się stabilizować przede wszystkim dzięki zniesieniu obostrzeń pandemicznych i wynikających z nich ograniczeń produkcyjnych czy dystrybucyjnych.

Rośnie dostępność samochodówW 2022 roku czas oczekiwania na nowe auto mógł wynosić nawet ponad rok, dlatego inwestycja w pojazd wymagała odpowiedniego przygotowania i cierpliwości. W 2023 roku sytuacja powoli się zmienia i stabilizuje. Auta z reguły nadal nie są dostępne od ręki, jednak czas oczekiwania na zakup wynosi z reguły „tylko” kilka miesięcy — w zależności od wyboru konkretnej marki.

Rośnie dostępność nie tylko nowych aut, ale i używanych. Ze względu na stabilizację pod względem cen i dostępności rośnie również liczba pojazdów sprzedawanych na rynku wtórnym. Ich właściciele decydują się na zmiany aut, ponieważ wiedzą, że mogą sobie na nie pozwolić ze względów finansowych i z powodu stosunkowo szybkiego dostępu do nowych rozwiązań w zakresie motoryzacji.

W 2022 roku Polacy kupili prawie 420 tysięcy samochodów. W samym czerwcu 2023 roku zarejestrowali ponad 41 tysięcy pojazdów. IBRM SAMAR prognozuje, że w 2023 roku w Polsce zostanie zarejestrowanych około 450 tysięcy pojazdów.

Polacy w 2023 roku odważniej podejmują decyzje zakupowe w kontekście samochodów niż w 2022 roku, dlatego liczba zakupionych pojazdów najpewniej przekroczy liczbę tych zakupionych w roku poprzednim.

Sposoby finansowania zakupów — skąd wziąć środki na zakup nowego auta?Zakup nowego auta wiąże się z inwestycją co najmniej 70 tysięcy złotych w przypadku nowego auta. Jeśli zdecydujesz się na zakup używanego pojazdu, cena będzie uzależniona od jego marki, stanu czy wieku. Bez względu na to, jakie auto wybierzesz, inwestycja w niego wymaga sporych nakładów. Jak sfinansować zakup bez sięgania po oszczędności?

Zakup auta na raty: co powinieneś wiedzieć o kredycie samochodowym?Samochód na raty to sposób na nowe lub używane auto bez konieczności zgromadzenia całej kwoty potrzebnej na zakup auta. Możesz wziąć kredyt na całą inwestycję lub jej część. Nie będziesz musiał dzięki temu odkładać na zakupy w kolejnych latach, a także liczyć się ze wzrostem cen w następnych miesiącach. Mając nowe auto, zaczniesz czerpać z niego korzyści: zadbasz o swój komfort, bezpieczeństwo i niższe koszty związane z eksploatacją.

Wybierając kredyt samochodowy dla siebie, zwróć uwagę na:

  • maksymalny okres finansowania;
  • dodatkowe zabezpieczenia spłaty wymagane przez bank;
  • wymagania odnośnie do sfinansowania wkładu własnego;
  • wiek samochodu, który można objąć kredytem — w przypadku zakupu pojazdu używanego;
  • rodzaj rat —równe lub malejące.


Informacje dotyczące powyższych parametrów pozwolą dobrać konkretny kredyt do Twoich potrzeb i możliwości.

Jak wybrać kredyt samochodowy dopasowany do własnych potrzeb?Na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/ znajdziesz ranking kredytów samochodowych. Uwzględnia on przede wszystkim takie czynniki jak: całkowitą kwotę kredytu, prowizję pobieraną przez bank za udzielenie zobowiązania, RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) i wysokość miesięcznej raty.

Te czynniki należy przeanalizować jako pierwsze podczas poszukiwania oferty dla siebie. W rankingu znajdziesz propozycje kredytowe ze sprawdzonych i bezpiecznych instytucji. Wybór jednej z nich zapewni Ci sfinansowanie inwestycji na przejrzystych zasadach — bez obaw o dodatkowe, ukryte koszty.

Gdzie znaleźć ciekawe oferty kredytów samochodowych?Na stronie https://finanse.rankomat.pl/ znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kredytu samochodowego, a także zestawienie ofert z legalnych źródeł. Przeanalizuj ranking, dane dotyczące konkretnej oferty, a także zapoznaj się z opiniami na temat usług zaufanych banków. Dzięki temu znajdziesz idealną ofertę dla siebie, czyli taką, która pozwoli sfinansować zakup i będzie dopasowana do Twoich możliwości w zakresie spłaty.

Kredyt samochodowy pozwala sfinansować zakup nowego lub używanego pojazdu. Ma celowy charakter, dlatego należy przeznaczyć go jedynie na kupno auta. Dobranie zobowiązania do swoich potrzeb sprawi, że jego spłata nie będzie nadmiernym obciążeniem fizycznym i psychicznym, a Ty będziesz mógł cieszyć się komfortem, jaki zapewnia nowy samochód.