bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 31 sierpnia 2023
  • 1 września 2023
  • wyświetleń: 6976

[ZDJĘCIA] Kompilacja zdarzeń na ekspresowej S-1. Realne zagrożenie życia na własne życzenie

Bielski odcinek ekspresowej S-1, będący równocześnie północno-wschodnią obwodnicą miasta zyskał na popularności za sprawą "zakrętu idiotów". W owianym złą sławą miejscu na przestrzeni ostatnich kilku lat doszło do ponad pięciuset zdarzeń drogowych. W lipcu bieżącego roku, za sprawą budowy nowego odcinka dwupasmówki do Mysłowic, na popularnym zakręcie obowiązuje nowa organizacja ruchu. Niestety, to również spowodowało nie małe zamieszanie wśród kierujących...

Budowa drogi ekspresowe S-1 - węzeł Suchy Potok - Dankowice - zdjęcia z drona - 14.10.2022
fot. GDDKiA


Pierwsze odcinki ekspresowej S-1 (dawniej S-69) oddano do użytku w 2011 roku. Gotowa droga od węzła Komorowice do węzła Mikuszowice skutecznie wyprowadziła ruch tranzytowy z miasta. Kolejno w 2014 roku kierowcy mogli dojechać dwupasmówką do Buczkowic, a w 2015 roku do Żywca.

Historia jednego zakrętuJuż przeszło 10 lat temu, część drogi przechodzącej przez Hałcnów została zaprojektowana z myślą o nowym węźle, który połączyć miał budowaną S-69 z nową drogą do Katowic, a także planowaną Beskidzką Drogą Integracyjną do Głogoczowa. Niedługo po otwarciu północno-wschodniej obwodnicy miasta, a w szczególności dalszego odcinka ekspresówki do Żywca, ostry zakręt na wysokości węzła Suchy Potok szybko zaczął zyskiwać na popularności. Mimo, że był symbolem nadziei na kontynuację prac nad nowym szlakiem na górny śląsk, mało kto miał o nim dobre skojarzenie.

Ponad 500 zdarzeń drogowych w ciągu 6 lat!"Zakręt idiotów" zniknie z mapy
fot. Bielskie Drogi + mapa GDDKiA


Dodatkowo oznaczony fragment dwupasmówki, na którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 60km/h zyskał miano "zakrętu idiotów". Wszystko za sprawą ilości zdarzeń drogowych, do których tam dochodziło. Dane, które gromadzimy od 2017 roku mówią o przeszło pięciuset kraksach. Tylko w latach 2017-2019 każdemu roku było ich ponad 100! Większość z nich to oczywiście kolizje, w których brały pojedyncze pojazdy wpadające w poślizg. Ten najczęściej przytrafiał się podczas deszczowej aury. Przeglądając zdjęcia rozbitków można dostrzec, że najwięcej było ich w weekend i dużą część stanowili kierujący z poza naszego rejonu. Niejednokrotnie, w zdarzeniach poszkodowane były również inne pojazdy będące na sąsiednim pasie. Do jak bardzo niebezpiecznych sytuacji doprowadzali tam kierowcy, można zobaczyć na filmie:W 2013 roku doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Na łuku drogi kierujący motocyklem utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. Niestety, życia kierującego nie udało się uratować.

Długo wyczekiwana budowaKierujący z niecierpliwością czekali na ogłoszenie rozpoczęcia budowy nowego odcinka ekspresówki do Mysłowic. Za jej sprawą "zakręt idotów" zniknie z mapy, a powstanie nowy, bezpieczny węzeł drogowy. Prace ruszyły, pojawiły się również czasowe utrudnienia w ruchu. W lipcu bieżącego roku wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Na obu jezdniach wprowadzono wtedy zwężenie do jednego pasa ruchu. W sierpniu nastąpiła kolejna zmiana. Całkowicie zamknięta została jezdnia w stronę Żywca, a ruch odbywał się po jednym pasie w każdym kierunku po jezdni w stronę Cieszyna.

Sami sobie jesteśmy zagrożeniemEkspresowa S-1 stanowi obwodnicę miasta, z której korzysta wiele osób dojeżdżających do pracy w Bielsku-Białej. Zamknięcie jezdni wprowadziło poważne utrudnienia, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Pomimo wielu komunikatów o tworzących się zatorach, dochodzi tam do groźnych zdarzeń drogowych. W przeciwieństwie do "zakrętu idiotów", na którym przodowali w statystykach weekendowi turyści, na zwężeniu do kraks doprowadzają lokalni mieszkańcy, którzy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia.

Zderzenie dwóch osobówek na drodze ekspresowej S-1 - 19.07.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika


Pośpiech i brak zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu to zdecydowanie główne przyczyny kolizji. Większość z nich to klasyczne najechanie na tył.

kolizja S-1 lipnik
Zderzenie czterech osobówek na ekspresowej S-1 - 19.07.2023 · fot. Nadesłane przez czytelnika


O oficjalne dane w tej sprawie zwróciliśmy się do bielskiej policji. Jak informuje nas st. sierż. Sławomir Kocur, oficer prasowy KMP Bielsko-Biała, od 17 lipca do 28 sierpnia odnotowanych zostało 7 kolizji. To okres niecałego miesiąca, w którym jest zmieniona organizacja ruchu w rejonie węzła Suchy Potok. Dane dotyczą tylko 6-kilometrowego odcinka ekspresówki (od 2. do 8. kilometra), który najczęściej jest zakorkowany.

pikietaż s-1
Pikietaż drogi ekspresowej S-1 w Bielsku-Białej · fot. geoportal.gov.pl


Niepisane zasady - warto o nich pamiętaćKierujący zobowiązani są do stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Są jednak pewne zasady, które nie zostały spisane, ale warto o nich pamiętać. Obserwujmy dobrze drogę przed, ale także za sobą. Widząc zator, nie zwlekajmy z decyzją o hamowaniu do ostatniej chwili. Będąc ostatnimi w korku, możemy również ostrzec innych o niebezpieczeństwie używając świateł awaryjnych.

pj / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.